Ktoś celowo podpalił meczet w Peterborough

Lokalnie Series Top News list 16, 2015 at 10:00 am

meczet

Pół godziny po tym, jak w meczecie w Peterborough członkowie Muzułmańskiego Związku Religijnego Kawartha celebrowali narodziny dziecka, budynek świątyni stanął w ogniu.

Z danych straży pożarnej i policji wszystko wskazuje na to, że ogień został podłożony celowo.

Policja nie zna motywów podpalenia meczetu ani nie ma podejrzanego.  Śledczy nie są w stanie powiedzieć, czy podpalenie muzułmańskiej świątyni ma związek z atakiem terrorystów islamskich w Paryżu, ale biorą taką ewentualność pod uwagę. Społeczność muzułmańska miasta domaga się by policja potraktowała pożar meczetu jako akt nienawiści.

“Wzywamy władze do zbadania podpalenia jako przestępstwa z nienawiści, bo wszystko na to wskazuje” – napisał Ihsaan Gardee, dyrektor Krajowej Rady Kanadyjskich Muzułmanów w specjalnym oświadczeniu – “Ten atak budzi niepokój. Meczet jest regularnie odwiedzany przez rodziny z małymi dziećmi. Przyjmujemy z ulgą fakt, że nikt nie został ranny, ale przebieg wypadków mógł być znacznie gorszy.”

Straż pożarna z Peterborough ocenia, że straty materialne spowodowane przez ogień wynoszą tylko około 80 tysięcy dolarów, dzięki temu, że konstrukcja zewnętrzna świątyni wyszła z pożaru stosunkowo nienaruszona. Znacznie bardziej ucierpiało wnętrze budynku.

Na razie meczet jest bezużyteczny i miejscowi muzułmanie nie są pewni gdzie będą odprawiać pięć razy dziennie swoje modlitwy.

meczet2Posłanka do Parlamentu Federalnego z rejonu Peterborough i minister do spraw instytucji demokratycznych, Karyam Monsef napisała w oświadczeniu, że jej “myśli są z rodzinami, które odwiedzają meczet by modlić się w każdym tygodniu”.

Burmistrz miasta, Daryl Bennett wydała również oświadczenie potępiające podpalenie meczetu.

“Atak na miejsce kultu religijnego to czyn nikczemny” – napisała – ” Masjid Al-Salaam, nazwa meczetu oznacza meczet pokoju”.

Rozpoczęła się kampania zbiórki pieniędzy na odbudowę świątyni. Do tej pory zebrano 22 tysiące dolarów.