Nie wszędzie chcą syryjskich uchodźców

Kanada Series Top News list 17, 2015 at 3:59 pm
Premier Brad Wall

Premier Brad Wall

Premierzy prowincji Quebec i Saskatchewan wezwali premiera Justina Trudeau, żeby zrewidował swoje plany przyjęcia jeszcze przed końcem tego roku 25 tysięcy syryjskich uchodźców. Swój oficjalny apel w tej sprawie opublikował na Facebooku premier Saskatchewan Brad Wall.

Swe zastrzeżenia co do planowanej skali przedsięwzięcia i wystarczających środków bezpieczeństwa wyrazili również burmistrzowie miast Toronto, Quebec City i Montrealu,

Wielu polityków wyraża wątpliwości, ale najsilniej wyraził to premier Saskatchewan. Rozmawiając z reporterami w Reginie Brad Wall powiedział: - Z pewnością nie chcemy być napędem przedsięwzięcia, które może wpłynąć na bezpieczeństwo naszych obywateli i bezpieczeństwo naszego kraju.

Premier Saskatchewan opowiedział się również za dalszym bombardowaniem przez Kanadę Państwa Islamskiego, które premier Justin Trudeau obiecał zakończyć: – Jako obywatel, wolałbym aby kontynuowano naloty. Taka już historia Kanady, taka nasza tradycja. Kiedy tyrania zagraża gdziekolwiek ludziom miłującym pokój, Kanada reaguje nie tylko z pomocą humanitarną, ale również poprzez walkę.

zz wall2

Zamachy w Paryżu znacznie podzieliły świat zachodni w kwestii uchodźców. Parlament węgierski uchwalił ustawę upoważniającą rząd do wstąpienia na drogę sądową przeciwko decyzji UE ws. obligatoryjnych kwot uchodźców dla krajów członkowskich.

We Francji szefowa prawicowego Frontu Narodowego Marine Le Pen zażądała natychmiastowego wstrzymania przyjmowania imigrantów, a w Niemczech prawicowo-populistyczna partia Alternatywa dla Niemiec tak podskoczyła w sondażach, ze stała się trzecią siłą polityczną.

Również w Stanach Zjednocznych mimo gestów solidarności ze strony prezydenta Obamy władze 13 stanów oświadczyły, że wobec tego, co się stało w Paryżu, nie zgadzają się na przyjmowanie syryjskich uchodźców.