Pod Gardinerem powstanie nowe miejsce rozrywki

Lokalnie Top News list 18, 2015 at 6:00 am

gard4

Dzięki 25 milionom dotacji od lokalnych filantropów w Toronto powstaną “przestrzenie kulturowe” na nieużytkach pod wiaduktem Gardiner Expressway.

gard2Inicjatywa o nazwie “Project: Under Gardiner” zakłada partnerstwo między miastem i Waterfront Toronto, której celem jest przekształcenie około 10 akrów niewykorzystanego gruntu znajdującego się pod wiaduktem autostrady na – jak to określają pomysłodawcy – “żywe przestrzenie społeczne, w którego zakres będzie wchodzić programowanie kulturowe”.

Ponadto miasto planuje również budowę niemal dwukilometrowej ścieżki spacerowej pod austostradą między ulicami Strachan i Spadina.

Radny Joe Cressy, który nadzoruje projekt twierdzi, że jest to “przestrzeń wielkości ulicy z dachem na wysokości pięciu pięter, która może zostać animowana.” W miejscu tym znajdą się małe rynki sztuki, miejsce dla ulicznych trup teatralnych albo jeszcze innych przejawów aktywności kulturowej mieszkańców. W zimie mogłoby zostać tam zlokalizowane lodowisko.

gard3W oświadczeniu wydanym we wtorek Rada Miasta nazwała 25-milionową dotację od Judy i Willa Matthewsów jako “bezprecedensowy gest dobroczynności”. Pozostałe pieniądze na realizację wyłoży miasto wspólnie z Waterfront Toronto.

Ze strony urbanistycznej pieczę nad projektem ma architekt i urbanista Ken Greenberg, natomiast nadzór nad budową i później po jego otwarciu zarządem zajmie się w imieniu miasta Waterfront Toronto

Budowa ma się rozpocząć latem przyszłego roku. Pierwsza faza projektu ma zostać oddana do użytku w 2017 roku.