Magazyn energii na dnie jeziora Ontario

Lokalnie Top News list 19, 2015 at 6:05 am

hydroW poblliżu Toronto powstanie pierwszy na świecie podwodny system magazynowania energii elektrycznej.

Przedsiębiorstwo energetyczne Toronto Hydro ogłosiło, że we współpracy z firmą Hydrostar Inc., firmy specjalizującej się w innowacyjnych systemach magazynowania energii wybudowało pilotażowy system, który pozwoli na przechowywanie energii przez dowolną ilość czasu pozwalającej na zasilenie około 350 domów.

- Jesteśmy bardzi podekscytowani możliwością sprawdzenia tej nowej technologii w działaniu – stwierdził dyrektor Toronto Hydro, Anthony Haines – Toronto Hydro przykłada wielką wagę do rozwoju nowych technologii. Jest to najbardziej niezwykły i kreatywny eksperymentalny projekt w jakim braliśmy udział. Wspieranie innowacyjnych rozwiązań dla potrzeb energetycznych nadal będzie celem naszego przedsiębiorstwa.

System działa w prosty sposób. W godzinach małego zapotrzebowania na energię elektryczną do konstrukcji przypominających duże balony, które są umieszczone pod wodą, wpompowywane jest sprężone powietrze. W chwili zapotrzebowania na energię, podczas szczytu energetycznego, zgromadzone sprężone powietrze może być użyte do uruchomienia turbin produkujących energię elektryczną.

Takie duże “magazyny energii” będą umieszczone na dnie jeziora Ontario, około 55 metrów pod wodą. Znajdą się one około 3 kilometrów od Toronto Island.

Zdaniem energetyków ten innowacyjny system daje znaczne korzyści finansowe dla wytwórców energii elektrycznej, a także jest niezwykle przyjazny dla środowiska naturalnego.