Siódmy Toronto Polish Film Festival już za nami…

Polacy w Kanadzie Series Top News list 19, 2015 at 12:30 pm

W dniach 11-15 listopada odbyla sie siódma edycja Toronto Polish Film Festival. Podczas 5 dni pokazanych zostało 10 filmów fabularnych, 2 filmy dokumentalne oraz blok 4 filmów krótkometrażowych. Pokazy festiwalowe tradycyjne odbyły się w sercu polskiej dzielnicy Roncesvalles, w mającym ponad 100 lat kinie Revue Cinema.

Ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki, dyrektor festiwalu Marta Pozniakowski i burmistrz Toronto John Tory

Ambasador RP w Kanadzie Marcin Bosacki, dyrektor festiwalu Marta Pozniakowski i burmistrz Toronto John Tory

W inaugurującym Festiwal pokazie filmu “Body/Ciało” w reżyserii Małgorzaty Szumowskiej uczestniczyli miedzy innymi John Tory – burmistrz Toronto, Marcin Bosacki – Ambasador RP wraz z żoną Katarzyną Bosacką, oraz Konsul Generalny RP w Toronto Grzegorz Morawski. Obecność tak ważnych gości podkreśliła rangę wydarzenia oraz umocniła pozycję Festiwalu wśród filmowych imprez odbywających się w Toronto. John Tory w swoim przemówieniu wskazał na potrzebę organizowania wydarzeń promujących polską kulturę w Toronto, w co doskonale wpisuje się Polish Film Festival, tym bardziej, że miasto jest też niezwykle otwarte na branżę filmową.

Zaprezentowany podczas Festiwalu blok czterech filmów krótkometrażowych “Matka”, “Olena”, “Prawdziwy miód” oraz “One” to fabuły zrealizowane przez absolwentów Gdyńskiej Szkoły Filmowej. Pomimo swojej jedynie pięcioletniej działalności Szkoła zdążyła wykształcić filmowców odnoszących sukcesy na miedzynarodowych festiwalach. Reprezentujący GSF młody reżyser Łukasz Ostalski, po sukcesie swojego filmu dyplomowego “Matka” z Danutą Stenką w roli głównej, ma już za sobą realizację pełnometrażowego filmu “Nowy świat”, który wejdzie na ekrany polskich kin w marcu przyszłego roku.

Anna Cyzon, Aleksandra Beer, Konsul Generalny RP Grzegorz Morawski, Konsul Andrzej Szydło i Marta Poznakowski

Anna Cyzon, Aleksandra Beer, Konsul Generalny RP Grzegorz Morawski, Konsul Andrzej Szydło i Marta Poznakowski

Jan Komasa, który przyjechał do Toronto zaprezentować tutejszej publiczności film “Miasto 44″, spotkał się także z bardzo pozytywnym odbiorem swojego dokumentu “Powstanie Warszawskie”, którego pokaz odbył się na University of Toronto w miniony poniedziałek. W ten sposób widzowie mieli możliwość zobaczyć dwa rożne sposoby przeniesienia tematyki Powstania Warszawskiego na wielki ekran: z jednej strony, jak reżyser sam określił, “krwawy disney” w “Miasto 44″, z drugiej autentyczne zdjęcia archwialne ukazujące prawdziwych ludzi walczących z okupantem w filmie dokumentalnym.

Wśród gości Festiwalu znalazł się rownież jeden z najbardziej obiecujących polskich dokumentalistów Paweł Wysoczański, który zaprezentował w Toronto swój wielokrotnie nagradzany dokument o Jerzym Kukuczce pt. “Jurek”. Publiczność miała też możliwość rozmowy z Mars Horodyski, polską reżyserką mieszkającą na co dzień w Toronto, która zrealizowała prezentowaną na Festiwalu komedię “Ben’s at Home”.

Jury w składzie Barry Hertz, Ottie Lockey, Larry Anklewicz oraz Anne Marie Perrault za najlepszy film 7th Toronto Polish Film Festival uznało “Carte Blanche” w reżyserii Jacka Lusińskiego z Andrzejem Chyrą w roli głównej. Z kolei festiwalowa publiczność w ramach People’s Choice Award wybrała “Body/Ciało” Małgorzaty Szumowskiej.

zz ekran4

Marta Pozniakowski, dyrektorka Festiwalu i założycielka Ekran Polish Film Association, podkreśla, że sukces Festiwalu opiera się na zespole młodych ludzi pełnych pasji do tworzenia tego eventu. Zaznacza też, jak ważne jest wsparcie Konsulatu Generalnego RP w Toronto, który jak co roku objął patronat nad imprezą, a także Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

Kolejna, już ósma, edycja Toronto Polish Film Festival odbędzie się miedzy 12 a 19 listopada 2016. Zaraz po tym terminie Ekran Polish Film Association planuje inaugurację święta polskiego kina w stolicy Kanady, Ottawie, czyli 1st Ottawa Polish Film Festival. Szczegóły wkrótce na stronie internetowej www.ekran.ca.

Ola B.

zz ekran3 zz ekran5 zz ekran6