Społeczność muzułmańska Mississaugi nie boi się

Lokalnie Top News list 19, 2015 at 4:00 pm
Elias Hazineh

Elias Hazineh

Członkowie społeczności muzułmańskiej w Mississaudze nie obawiają się gwałtownych reakcji przeciwko nim w następstwie ataków terrorystycznych w Paryżu.

W Toronto kobieta odbierająca syna ze szkoły została wyzwana od terrorystek i pobita przez dwóch mężczyzn. W Peterborough podpalono meczet. W Kitchener doszło do zdewastowania hinduskiej świątyni. A wszystko to zaledwie w ciągu trzech dni – tuż po zamachach terrorystycznych w Paryżu.

Jednak muzułmanie z Mississaugi zapewniają, że nie zamierzają żyć w strachu – twierdzi jeden z nich, 63-letni Palestyńczyk Elias Hazineh, cytowany przez Mississagua News.

zz elias5- Mieszkam tu blisko 45 lat i nigdy nie doświadczyłem jakiejkolwiek napaści – uważa Hazineh, który przyznaje, że od czasu do czasu dochodzi do przejawów rasizmu w jego mieście ale i tak Mississauga (w 53% etniczna) jest miastem wyjątkowo tolerancyjnym.

Jednak radna Carolyn Parish, od wielu lat wspierająca dążenia Palestyńczyków, twierdzi, że mieszkańcy jej okręgu wyborczego (nr 5) w dużej części muzułmanie, wielokrotnie skarżyli się na przypadki nietolerancji i rasizmu.

- Mam przyjaciół Sikhów, noszących turbany, których przezywa się “Pakis”, a ludzie obawiaja się ich ze względu na wydarzenia w świecie. I choć oni nie mają nic wspólnego z ISIS to dominuje uprzedzenie i brak wiedzy na temat każdego, kto ma ciemniejszą skórę – powiedziała Parrish.

Jej zdaniem społeczność muzułmańska przekazuje hojne datki na rzecz szpitali i organizacji charytatywnych, płąci podatki, bierze udział w społeczeństwie obywatelskim i przyczynia się do różnorodności oraz wysokiej jakości życia mieszkańców Mississaugi.

- Mimo to są jednak są szykanowani – dodaje Parrish. – A Ameryka dolewa oliwy do ognia. W filmach z Hollywood, zabójcami są zawsze Arabowie wpadający przez okna z nożami w ustach.

Carolyn Parrish i Bonnie Crombie, obie panie to dzieci emigrantów polskiego pochodzenia

Carolyn Parrish i Bonnie Crombie, obie panie to dzieci emigrantów polskiego pochodzenia

Elias Hazineh, aby powstrzymać falę przestępstw z nienawiści rosnącą w GTA chciałby, aby politycy i sądy zajęły bardziej zdecydowane stanowisko i zasądzały surowsze kary dla tych, którzy niszczą meczety lub atakują widoczne mniejszości.

Burmistrz Mississauga Bonnie Crombie współpracuje z rządem Justina Trudeau przy sprowadzaniu ponad 25.000 syryjskich uchodźców do końca bieżącego roku. Zwróciła się w związku z tym do władz Regionu Peel o sporządzenie analizy potencjalnych możliwości w związku z napływem nowych uchodźców i opracowanie planu w celu koordynacji działań.

- Mississauga zawsze była przyjazna dla uchodźców i nasze drzwi są dla nich zawsze otwarte – powiedziała Bonnie Crombie.