Nie daj się zastraszyć telefonicznym oszustom

Lokalnie Top News list 22, 2015 at 10:00 am

osz2

Torontońska policja ostrzega przed telefonicznymi oszustami.

Ludzie ci przedstawiają się jako pracownicy Canada Revenue Agency (CRA) lub jednej z agencji ratingowych. Najczęściej wybierają osoby starsze licząc na ich naiwność. W rozmowach telefonicznych stwierdzają oni, że rozmówca niedopłacił należnych podatków i aby uniknąć surowej kary i aresztowania muszą różnicę szybko spłacić wpłacając określoną sumę na wskazane konto. Oszustwa takie zdarzały się w przeszłości, lecz obecnie uległy one nasileniu.

Często też oszuści przedstawiając się za pracowników agencji ratingowych, wykorzystując lęk swoich ofiar przed restrykcjami bankowymi każą im,  by poszli do najbliższego punktu Money Gram i w trybie natychmiastowym wysłać pieniądze za jakiś zaległy rachunek sprzed wielu lat na podany adres w stanie Connecticut. Grożą, że w przeciwnym razie mogą stracić dobra opinię kredytową i mieć kłopoty z uzyskaniem pożyczki na przykład na kupno samochodu lub mieszkania.

“Toronto Police Service chciałaby przypomnieć opinii publicznej, że agencje ratingowe nie kontaktują się z ludźmi przez telefon, a CRA nikogo nie aresztuje za niezapłacenie zaległych podatków” – czytamy w oświadczeniu policji – “To są oszustwa popełniane przez przestępców.”

Policja radzi, by – jeśli to możliwe – zapisać numer telefonu, z jakiego dzwonił oszust. Nigdy nie ujawniać żadnych informacji osobistych – numerów kont, Social Insurance Number itp.

Każdy, kto podejrzewa, że mógł rozmawiać z oszustem proszony jest o kontakt z policją pod numer 416-808-2200.