Syryjczycy przyjeżdżają: 10 tysięcy do końca roku

Kanada Series Top News list 24, 2015 at 3:10 pm

zz syrians2Minister imigracji John McCallum ujawnił niektóre szczegóły sprowadzenia do Kanady 25 tysięcy uchodźców syryjskich czyli spełnienia obietnicy wyborczej rządu Liberałów. W związku z tym, że do końca roku zostało zaledwie parę tygodni, obietnica ta będzie “dokrojona do możliwości”: w tym roku przyjedzie “tylko” 10 tysięcy imigrantów. Pozostałych 15 tysięcy dojedzie w przyszłym roku.

Rządowy plan odnosi się jedynie do rodzin, kobiet i dzieci, nie dotyczy zaś samotnych mężczyzn szukających azylu. Wyjątek stanowią osoby prześladowane z powodów religijnych lub orientacji seksualnej, którym grozi śmierć z tego powodu w ich ojczyźnie.

Utworzony most powietrzny może dostarczać około 900 uchodzców dziennie z obozów w Turcji, Jordanii i Libanie, poczynając od przyszłego tygodnia. Większość z nich przybędzie do Toronto, Edmonton i Montrealu ale nie jest jasne czy na pokładzie samolotów pasażerskich czy wojskowych. Trzecia opcja to wynajęte statki wycieczkowe.

Liberalny rząd Kanady zobowiązał się do przyjęcia 25 tysięcy uchodźców z Syrii, przede wszystkim kobiet, dzieci i pełnych rodzin.

Liberalny rząd Kanady zobowiązał się do przyjęcia 25 tysięcy uchodźców z Syrii, przede wszystkim kobiet, dzieci i pełnych rodzin.

Większość nowo przybyłych zostanie zakwaterowana w bazach wojskowych, gdzie specjalnie dostosowano budynki koszarowe. Baza w Trenton w Ontario zadeklarowała gotowość przyjęcia 1000 uchodźców, a baza Valcartier w Quebeku – 500. Niektórzy wylądują w hotelach i nieczynnych szpitalach. W sumie przygotowano 36 miejsc wstępnego zakwaterowania.

Nie wiadomo jaka jest rządowa strategia rozmieszczania imigrantów, wiadomo jednak z doświadczeń, że większość nowo przybyłych skupia się w większych miastach. Burmistrz Toronto John Tory powiedział, że jego miasto gotowe jest do przyjęcia 2000-2500 uchodźców z Syrii. Przyznał jednak, że jeszcze nie wie, gdzie będą mieszkać. Kluczową rolę w zapewnianiu podstawowych potrzeb pełnił będzie Czerwony Krzyż.

W poniedziałek burmistrzowie większych miast Kanady spotkali się z ministrem McCallumem, ale wiadomo że zajmowano się jedynie „problemami peryferyjnymi“ związanymi z tymczasowym zakwaterowanie przybyszów.

Żołnierz z bazy w Kingston przygotowuje pomieszczenia dla uchodźców

Żołnierz z bazy w Kingston przygotowuje pomieszczenia dla uchodźców

Premier Quebeku Philippe Couillard powiedział, że jego rząd gotów jest przyjąć 3,600 ale jeśli ta liczba się zwiększy jego prowincja musi dostać więcej pieniędzy z Ottawy.

Według kalkulacji do jakich dotarła agencja Canadian Press, pełny koszt sprowadzenia imigrantów z Syrii wyniesie co najmniej 1.2 miliarda dol. w ciągu następnych 6 lat, z czego większość w latach 2015-16. Tymczasem rząd premiera Trudeau wyasygnował na ten cel – jak na razie – tylko 100 mln dolarów.

W sprawdzanie imigrantów pod względem bezpieczeństwa zaangażowano służby specjalne z CSIS (Canadian Security Intelligence Service). Wcześniej wstępnej selekcji dokonuje Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców.