„Na recepcji preferujemy kandydatki“ czyli burza w szklance wody

Kanada Lokalnie Top News list 26, 2015 at 3:57 pm

Jedna z torontońskich firm specjalizujących się w projektowaniu witryn internetowych ogłosiła nabór na stanowisko recepcjonistki. I złapała się w pułapkę poprawności politycznej…

zz vestra

W anonsie złożonym na portalu Linkedin firma Vestra Inet napisała, że poszukuje autora (content writer) i specjalisty od optymalizacji działań wyszukiwarek.

W zakres obowiązków wchodzi doświadczenie publicystyczne i znajomość platform społecznościowych i do tego momentu nic nie budzi zastrzeźeń. Dopiero ostatnia linijka tekstu. To ona wywołała burzę:

“Należy pamiętać, że pozycja ta wymaga wypełniania obowiązków recepcjonisty, preferowane są więc kandydatki”.

I to bynajmniej nie dlatego, że „mamy rok 2015“…

Na firmę posypały się gromy, że niby anons jest „przerażający“, że operuje stereotypem, że „niby tylko kobiety mogą pracować na recepcji“. Najczęściej określano to seksizmem ale – co ciekawy – wymierzonym w kobiety, nie mężczyzn.

- Zostaliśmy poinstruowani, aby nie komentować - powiedziała recepcjonistka firmy, kiedy skontaktowała się z nią telewizja CBC News. Po zapytaniu kto wydał taką instrukcję, recepcjonistka odłożyła słuchawkę.

Na Twitterze ukazało się w tym czasie wiele różnych komentarzy. I różnych stanowisk.

„Mam nadzieję, że to nieprawda“ – napisała sama dyrektorka Twittera, Kirstine Stewart.

Inni też byli zszokowani. Warto ich zacytować, aby zdać sobie sprawę, jakie przejawy poprawności (czy jej braku), burzą opinię publiczną:

„Udało się! Cofnęliśmy się w czasie do roku 1950! A nie, chwileczkę…, nie, to tylko seksistowska oferta pracy.“

„Szczęka opada“.

„A dlaczego facet nie może być recepcjonistą?“

„Prawda jest taka, że mężczyźni nie mają takich samych szans na otrzymanie tej pracy. To jest seksizm ale wobec mężczyzn“.

„Może można się czepiać instytucji publicznej (własność rządu lub dotowana) ale prywatna firma nie powinna być piętnowana za coś takiego. Rząd liberalny działa w podobny sposób. Kanada już nie dla facetów“.