Chrzest polskiego promu dla Kanady

Rynek list 26, 2015 at 4:00 pm

zz promW stoczni Remontowa Shipbuilding w Gdańsku odbył się chrzest promu pasażersko-samochodowego zamówionego przez kanadyjskiego armatora BC Ferries. Jednostka otrzymała imię “Salish Orca”.

Do eksploatacji prom ma być przekazany w połowie 2016 roku. Stocznia ma także dostarczyć jednostkę do Kanady, a finalny odbiór ma się odbyć w porcie w Vancouver.

Jest to pierwszy z serii trzech promów zamówionych przez armatora BC Ferries, jednego z trzech największych operatorów promowych na świecie. Kontrakt na budowę najnowocześniejszych w swojej klasie promów o łącznej wartości 473 mln zł podpisano w ub. roku.

Jednostka o długości ponad 107 metrów i szerokości 24 metrów będzie mogła zabrać na pokład 600 pasażerów i 145 samochodów.

Szczególną cechą promu jest silnik Dual Fuel, który może być zasilany zarówno tradycyjnym paliwem (Diesel), jak i gazem płynnym (LNG).

Stocznia buduje już też dwa pozostałe promy dla kanadyjskiego armatora; ich chrzest planowany jest na wiosnę i lato przyszłego roku.

Jednostka otrzymała imię “Salish Orca”. Symboliczną butelkę szampana rozbiła matka chrzestna, długoletnia pracownica firmy, właściciela zamówionych promów. Nazwę statku wybrano w konkursie; ma ona uhonorować przyszłych użytkowników promu, czyli mieszkańców wybrzeża Salish.

BC Ferries w swojej flocie ma 35 jednostek różnej wielkości. Dwa z promów zbudowanych w Gdańsku zastąpią prawie 50-letnie jednostki kursujące między Comox i Powell River oraz na linii Tsawwassen – Southern Gulf Islands. Trzeci prom będzie stanowił sezonowe uzupełnienie na trasie do Southern Gulf Islands, a także będzie promem zapasowym na pozostałych trasach obsługiwanych przez BC Ferries na czas remontów innych jednostek armatora.

Remontowa Holding SA jest największą stoczniową grupą kapitałową w Polsce. Jest liderem branży przemysłowej w regionie i jednym z największych pracodawców na Pomorzu. Holding zarządza dwiema stoczniami oraz grupą spółek z sektora okrętowego i offshore. W grupie pracuje ponad 7 tys. osób.