Najlepsze lekarstwo, czyli zwierzę u boku pacjenta

Lokalnie Series Top News list 28, 2015 at 12:30 pm

zz jura1 zz jura2W jednym ze szpitali w Hamilton pojawiła się niezwykła, wręcz niecodzienna jak na medyczne placówki inicjatywa, dzięki której pacjenci mogą przebywać na oddziałach w towarzystwie swoich czworonożnych przyjaciół.

Wszystko za sprawą programu ”Zachary’s Paws For Healing”. Jego inicjatorem był 25-letni Zachary Noble, chorujący wówczas na ziarnicę. Świadomy upływającego czasu, zapragnął go spędzić z ukochanym psiakiem Chasem. Z pomocą personelu szpitala Juravinski Hospital w Ontario wprowadzono zwierzaka na oddział, co zdecydowanie poprawiało chłopcu nastrój. Niestety, choroba okazała się silniejsza i Zachary zmarł w ubiegłym roku. Mimo to niezwykła walka, jaką podjął z chorobą i szpitalnymi procedurami dotyczącymi zwierząt towarzyszących, zmobilizowała do działania wielu ludzi. Tym samym udało się wprowadzić w życie jego ostatnią wolę.

I tak we wrześniu tego roku powstał program ”Zachary’s Paws For Healing”, który umożliwia, długotrwale chorym pacjentom, spotkania z ich zwierzakami w szpitalnych salach. Dzięki temu nie ma potrzeby uciekać się do podstępów i łamania zasad.

Prawdopodobnie jest to pierwsza tego typu inicjatywa, zarówno w Kanadzie, jak i na świecie. Zwierzęta przebywające z pacjentami, ponieważ muszą być zdrowe, podlegają szczegółowym badaniom. I tu ujawnia się kluczowa rola programu. Dzięki niemu dodatkowymi procedurami nie muszą się zajmować pracownicy szpitala, pacjenci zaś mają możliwość rekonwalescencji w ciepłej atmosferze, tuląc ukochane zwierzę.

Juravinski Hospital (niegdyś Mount Hamilton Hospital) i siedmioma podobnymi unikatowymi placówkami zarządza grupa medyczna Hamilton Health Sciences. Szpital specjalizuje się w onkologii i ortopedii i jest wyróżniany za swe odkrywcze badania medyczne. Swoją nową nazwę otrzymał w roku 2010 po filantropie i biznesmanie Charlesie Juravinskim, byłym właścicielu wyścigów konnych Flamboro Downs. Wraz z żoną przezkazał 43 mln dolarów na rzecz szpitalnictwa w Hamilton.

Całością programu z czworonogami opiekuje się ciotka Zacharego, Donna Jenkins. Szybko też zauważyła, że ci, których odwiedzają zwierzaki, czują się znacznie lepiej. Jak twierdzi: to im przypomina, że jest powód, żeby wrócić do domu’.