Czy para wodna jest szkodliwa?

Lokalnie Top News grud 6, 2015 at 6:00 am
Z papierosów elektronicznych wydobywa się para wodna nasączona substancjami smakowymi i nikotyną.

Z papierosów elektronicznych wydobywa się para wodna nasączona substancjami smakowymi i nikotyną.

Setki osób zebrało się przed budynkiem parlamentu prowincyjnego by zaprotestować przeciwko ograniczeniom w paleniu papierosów elektronicznych.

Tłum wdychał parę z papierosów i skandował, że wdychanie pary nie jest paleniem (vaping is not smoking) w proteście do nowej ustawy o paleniu papierosów elektronicznych – Electronic Cigarette Act – która została uchwalona w maju.

Ustawa reguluje gdzie i w jaki sposób papierosy elektroniczne mogą być sprzedawane i palone. Zabrania też sprzedawcom tych urządzeń instruowania klientów z możliwości korzystania z nich. W sumie jej treść  jest bardzo zbliżona w restrykcjach do ustawy antypapierosowej.

vapE-papierosy to wynalazek ostatnich lat. Są to urządzenia, które imitują dym papierosowy w smaku, a tak w rzeczywistości emitują parę wodną nasączoną substancjami smakowymi, które sprawiaja wrażenie palenia prawdziwego papierosa. Niektóre specjalne wkłady – na życzenie klienta – zawierają poza substancjami smakowymi nikotynę.

Zwolennicy papierosów elektronicznych twierdzą, że urządzenia te są czystsze i zdrowsze niż tradycyjne papierosy. Naukowcy są podzieleni w tej kwestii. Jedni twierdzą, że zwolennicy e-palenia mają rację, bo para wodna poza substancjami smakowymi i ewentualnie nikotyną nie zawiera substancji smołowatych i trujących związków pochodzących ze spalania nikotyny. Inni zaś są bardziej negatywnie nastawieni do tego wynalazku i uważają, że papierosy elektroniczne są nie mniej szkodliwe od klasycznych papierosów.

Demonstracja na Queen’s Park została zorganizowana przez Vapor Advocates of Ontario – grupy zwolenników palenia papierosów elektronicznych, która ukonstytuowała się oficjalnie w ubiegłym tygodniu. Przeciwstawia się ona zakusom urzędników by szczegółowo regulować każdą aktywność obywateli. W tym wypadku wdychania pary wodnej.