Już w przyszłym roku pierwsze płatne linie HOV

Lokalnie Top News grud 7, 2015 at 10:00 am

hov

Rząd Ontario podjął ostateczną decyzję – autostradowe linie HOV będą płatne.

Linie High Occupancy Vehicle były budowane z myślą o tych kierowcach, którzy wiozą w swoim samochodzie jednego lub więcej pasażerów. Miały one skłonić ludzi do organizowania wspólnych przejazdów do pracy (carpool), by w ten sposób zmniejszyć natężenie ruchu na autostradzie, zmniejszyć ilość zużytej benzyny a co za tym idzie ograniczyć ilość spalin w powietrzu. Nagrodą dla uczestników carpool miała być możliwość poruszania się po liniach HOV, które dzięki temu, że było na nich mniej samochodów, były liniami szybkiego ruchu, pozbawionymi tworzących się w godzinach szczytu na pozostałej części autostrady korków.

Premier Ontario, Kathleen Wynne, szukająca pieniędzy dla swych planów budowy gigantycznego systemu komunikacji publicznej w rejonie HGTA i Barrie wpadła na pomysł, by HOV stały się liniami szybkiego ruchu dla bogatych kierowców, którzy za przywilej poruszania się nimi będą musieli zapłacić.

No i właśnie w środę minister transportu Ontario ogłosił, że pierwszy, “pilotażowy” odcinek płatnej linii autostradowej zostanie otwarty w czerwcu przyszłego roku na Queen Elizabetrh Way na odcinku od Trafalgar Road w Oakville do Guelph Line w Burlington.

Minister transportu Steve Del Duca zapewnił, że w prowincji żaden pas normalnego ruchu nie będzie zmieniany na płatną linię ruchu pospiesznego. Nie wykluczył jednak, że takie dodatkowe linie będą budowane.  Dodał, że prowincja chętnie będzie partycypowała w inwestycjach budowy takich pasów szybkiego ruchu na innych odcinkach autostrad jak na przykład Gardiner Expressway czy Don Valley Parkway.

Partie opozycyjne skrytykowały projekt rządu.

- Istniejące jezdnie nie powinny być płatne – stwierdził szef Partii Konserwatywnej Ontario, Patrick Brown – Ludzie zapłacili za budowę tych dróg ze swoich podatków. Te pasy należą do nich.

Nowi Demokraci ukuli szyderczą nazwę dla tych pasów nazywając je “Lexus Lines”.

- Lexus Lines to niewłaściwa droga ku przyszłości – stwierdziła szefowa ontaryjskiego NDP, Andrea Horwath.