Cztery koleżanki ze szkoły w Mississaudze chciały walczyć w szeregach Państwa Islamskiego

Lokalnie Series Top News grud 8, 2015 at 3:30 pm
Tashfeen Malik studiowała w szkole Al-Huda w Pakistanie

Tashfeen Malik studiowała w szkole Al-Huda w Pakistanie

Jednej się to udało i dotarła do ISIS, trzy inne zawróciły władze tureckie. Wszystkie były uczennicami tej samej szkoły – Instytutu Islamskiego Al-Huda w Misssissaudze, który jednak odpiera krytyki…

Nie wiadomo dokładnie, kiedy uczennice z Kanady wyjechały za granicę ale wszystkie zrobiły to w okresie około 2 lat po tym jak uczęśzczały do szkoły założonej przez kontrowersyjną wykładowczynię islamu – Farhat Hashmi.

Jej ultrakonserwatywne nauki podczas wykładów i w sieci nieraz poddawane były krytyce za promowanie ekstremalnego podporządkowania się żony mężowi.

Poniżej: Instytut Islamski Al-Huda w Misssissaudze

Poniżej: Instytut Islamski Al-Huda w Misssissaudze

Nie jest ona mieszkanką Kanady, Hashmi nie była obecna w tym kraju od 3 lat.

Szkoła Al-Huda otworzyła swój kampus w Mississaudze w roku 2004. Był akredytowany przez Ministerstwo Edukacji prowincji Ontario jako szkoła prywatna, do której uczęszcza codziennie około 160 uczniów – od poziomu przedszkolnego do klasy VI.

Ale wieczorami oraz podczas weekendów mają tam również miejsce zajęcia dla młodzieży i dorosłych. To właśnie z tych klas korzystały cztery dziewczyny, które będąc w wieku od 16 do 20 lat postanowiły wyjechać do Syrii aby przyłączyć sie do Państwa Islamskiego.

zz szkola22

zz szkola3 zz szkola1Najstarsza z nich uczęszczała do szkoły jedynie przez trzy miesiące w roku 2012. Obecnie, od lata ub. roku mieszka w Syrii – co potwierdziła jej siostra w rozmowie z CBC News. Kobieta i jej rodzina nie są identyfikowane w mediach z powodu obaw o ich bezpieczeństwo.

Z kolei według RCMP, trzy pozostałe dziewczyny zniknęły w lipcu 2014 ale zostały znalezione przez władze tureckie, aresztowane i przewiezione z powrotem do Kanady. Nadal nie jest jasne, jak te nastolatki zradykalizowały się i nawiązały kontakt z ISIS.

W Pakistanie znajduje się siostrzana szkoła Instytutu Al-Huda w Mississaudze. Wiąże się ją teraz z masową strzelaniną w San Bernardino. Terrorystka z Kalifornii, Tashfeen Malik, uczestniczyła w zajęciach sześć dni w tygodniu przez ponad rok na kampusie Al-Hudy w Pakistanie, co potwierdziła rzeczniczka tej szkoły. Ale nie wiadomo kto i jaki miał tam na nią wpływ. Według telewizji CBC – założycielka tych szkół, Farhat Hashmi – regularnie dostarcza swoich wykładów przez internet do kampusu w Mississaudze.

Funkcjonariusze RCMP odwiedzili niedawno islamską szkołę w Mississaudze aby zapytać o byłych studentów. Menadżer Al-Hudy powiedział CBC News, że szkoła będzie pomagała w dochodzeniu w każdy możliwy sposób.

- Po raz pierwszy doświadczamy takich zarzutów i jesteśmy głęboko poruszeni jak wszyscy – powiedział Imraq Haq w oficjalnym oświadczeniu. – Chcemy podkreślić, że terroryzm jest niezgodny z naukami islamu … i jesteśmy przekonani, że obowiązkiem zarówno obywatelskim jak i religijnym jest utrzymanie Kanady i świata z dala od brutalnych ideologii ekstremistycznych.