Trump to faszysta, nie chcemy go w Toronto – grzmi miejski radny

Lokalnie Top News grud 9, 2015 at 6:08 am
Trump Tpwer w Toronto

Trump Tower w Toronto

Miejski radny chce zmiany nazwy budynku Trump Tower na inną ze względu na poglądy głoszone przez jednego z kandydatów na prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Donald Trump

Donald Trump

Trump w poniedziałek, po strzelaninie w San Bernardino w Kalifornii, w której z rąk radykalnych islamistów zginęło 14 osób, zaproponował, by rząd Stanów Zjednoczonych  wydał zakaz wjazdu wszystkim muzułmanom do tego kraju. We wtorek rano radny miejski Josh Matlow wezwał na Twitterze właścicieli znanego budynku do zmiany nazwy, nazywając amerykańskiego magnata faszystą.

“Wierzę, że właściciele Trump Tower w Toronto zmienią jego nazwę” – napisał Matlow – “Toronto jest zróżnicowane etnicznie, zmiana nazwy byłaby wyrazem szacunku dla miasta”.

Tego samego dnia w wywiadzie dla stacji telewizyjnej CP24 radny kontynuował swoją kampanię przeciwko Trumpowi.

Radny Josh Matlow

Radny Josh Matlow

- Trump jest jednym z czołowych pretendentów do stanowiska prezydenta Stanów Zjednoczonych. W swojej kampanii wyborczej zdążył już nazwać Meksykanów gwałcicielami i przestępcami, a teraz domaga się zakazu wstępu wszystkim muzułmanom do USA – powiedział Matlow – Żyjemy w najbardziej zróżnicowanym etnicznie, wielokulturowym mieście na świecie. Nie możemy tolerować imienia człowieka, który wykazuje poglądy ksenofobiczne, faszystowskie, rasistowskie, którego cechuje skrajna nietolerancja. Porządni ludzie powinni się od niego odciąć.

Budynek Trump Tower stoi w centrum Toronto przy skrzyżowaniu Bay St. i Adelaide St. i jest własnością Val Lewitana i kanadyjskiego biznesmena Alexa Shnaidera. Donald Trump był w przeszłości głównym inwestorem budynku, a w tej chwili jest jego udziałowcem. Natomiast budynek jest zarządzany przez jego firmę.

truW oświadczeniu wydanym we wtorek wieczorem właściciele  budynku stwierdzili, że “opinie Donalda Trumpa jako osoby prywatnej nie odzwierciedlają stanowiska firmy ani jej właścicieli”.

Poglądy kontrowersyjnego kandydata na prezydenta USA choć tak nie podobają się radnemu Toronto, to podobają się sporej części amerykańskich wyborców. Ostatnie sondaże pokazują, że Trump znajduje się na szczycie najpopularniejszych republikańskich kandydatów w wyścigu do stanowiska prezydenta tego kraju.