Bazar jakiego jeszcze nie było!

Polacy w Kanadzie Series Top News grud 10, 2015 at 10:00 am
zz hamilt Bajecznie kolorowa prezentacja Zespol Piesni i Tanca Polonez

Bajecznie kolorowa prezentacja – Zespół Pieśni i Tańca Polonez

zz hamilt2 Harcerki i Harcerze ze Szczepu Wisla i Dunajec podczas rozmowy z naszym Gosciem

Harcerki i harcerze ze Szczepu Wisła i Dunajec podczas rozmowy z naszym Gościem

zz hamilt3 Humor dopisywal na bazarze

Humor dopisywał na bazarze

zz hamilt4 Mily moment podczas bazaru

Miły moment

zz hamilt5 Pan R Baraniecki prezentuje Wystawe Zapomniany Swiat

Roman Baraniecki prezentuje wystawę “Utracony Świat Kresów”

zz hamilt6 Piernikowy kram Szkoly Polonii im Jana Pawla II

Piernikowy kram Szkoły Polonii im Jana Pawła II

zz hamilt7 Stoisko Choru Symfonia

Stoisko Chóru Symfonia

zz hamilt8 Stoisko Choru Stokrotki

Stoisko Chóru Stokrotki

zz hamilt9 Stoisko pani Gosi

Stoisko pani Gosi

zz hamilt10 Stoisko Polsko -Kanadyjskiej Federacji Kobiet Ogniwo 18

Stoisko Polsko-Kanadyjskiej Federacji Kobiet, Ogniwo 18

zz hamilt11 Stoisko szkoly Polonii Im Jana Pawla II

Stoisko Szkoły Polonii im. Jana Pawła II

zz hamilt12 Wystawa Zapomniany Swiat

Wystawa “Utracony Świat Kresów”

zz hamilt13 Zaproszenie do tanca

Zaproszenie do tańca

W tym roku inspiracją do zorganizowania Przedświątecznego Bazaru Polonijnego w Hamilton stał się przyjazd prezesa Fundacji im. Brata Alberta ks. T. Isakowicza-Zaleskiego.

Bazar ten, o celu charytatywnym jakim była pomoc ludziom niepełnosprawnym z Fundacji im. Brata Alberta, przybrał jednak bardzo niezwykłą formę – stał się bowiem równocześnie przedświątecznym spotkaniem organizacji polonijnych w Hamilton czyli pięknym podsumowaniem kończącego się właśnie roku kalendarzowego dla naszej lokalnej Polonii.

Wynajęta na ten cel sala od Royal Canadian Legion, Polish Veterans, Branch 315, (budynek popularnie znanym jako Dom Polski) zmieniła się na to niedzielne popołudnie w barwny, pełen atrakcji, świątecznych jarmark.

A kogo i czego tam nie było?

Nasz gość z Polski, prezes Fundacji im. Brata Alberta ks. Tadeusz Isakowicz-Zaleski i jego stoisko z książkami. Przygotowany przez niego niezwykle ciekawy pokaz slajdów wzbogacający naszą wiedzę historyczną.

Nasz gość z Ottawy, laureat Medalu Św. Brata Alberta, główny organizator przyjazdów ks. T. Isakowicza- Zaleskiego do Kanady, pan Edward Olszówka przy stoisku z ręcznie malowanymi choinkowymi ornamentami w kształcie anioła – cegiełki na rzecz Fundacji.

Wystawa pana Romana Baranieckiego z Polonia Institute for Historical Studies pt. “Utracony Świat Kresów”. Osobiste, rodzinne pamiątki autora pokazały obraz życia na Wołyniu, które we wzruszjących słowach ujął Stanisław Wiatr- Partyka:

To nie pieśń o obcej ziemi,

Pradziad twój na tej ziemi żył,

Był szczęśliwy między swymi

Sen o Polsce przecudnej śnił…

Prezentacja broni białej panaTomasza Kaczora z London, artysty i rekonstruktora starej broni polskiej.

Kolekcja eksponatów pana Grzegorza Waśniewskiego z Guelph.

Stoisko zespołu Pieśni i Tańca „Polonez” promujące piękno tańca i stroju ludowego. Bajecznie kolorowe stroje przyciągały nasz wzrok, a mali rozproszeni po sali tancerze stanowili żywą dekorację naszego bazaru wprowadzając nas w atmosferę dawnych wiejskich jarmarków i przywodząc w pamięci obrazy z filmu „Chłopi”.

Stoisko harcerskie – Związek Harcerstwa Polskiego w Kanadzie Szczep Wisła i Dunajec. Piękne fotografie oraz albumy, pamiątki z harcerskich wypraw i młodzieńczych przygód. Przy nim nasi młodzi harcerze uśmiechnięci, w swoim harcerskim, przyjacielskim gronie, otwarci na innych. Widać, że ta organizacja jest wspaniałym miejscem do szkolenia liderów.

A tam stoisko z dużym kwiatem stokrotki. To wystawa naszego dziecięcego chóru ‘Stokrotki. Chóru, który na trwale wtopił się w naszą hamiltońską Polonię, a który poprzez swoją różnorodną działalność rodzi w gronie swoich młodych członków przywiąznie do kraju ojców, uczula na potrzeby innych, uczy historii Polski i Polonii.

Tuż obok stoisko Chóru Symfonia. Chór ten od ponad 60 lat łączy ludzi zakochanych w pieśni i właśnie pieśnią przekazujących historię Polski i Polaków. Chór Symfonia to laureat wielu nagród, twórca wspniałych prezentacji i miejsce nawiązania wielu przyjaźni i przeżycia niezapomnianych chwil.

Stoisko Polsko-Kanadyjskiej Federacji Kobiet Ogniwo 18, organizacji która od lat wielu prowadzi działalność kulturalną i charytatywną. Tym razem także wsparła nasz Bazar sprzedając książki tym samym włączając się w szerzenie kultury wśród Polonii jak również wspomagając Fundację im. Brata Alberta.

Szkoła Polonii   im. Jana Pawła II miała aż dwa stoiska. Na jednym sprzedawano fanty ( dochód przeznaczony dla Fundacji) a drugie to Świąteczny Kram Piernikowy, na którym dzieci mogły budować piernikowe domki i zdobić świąteczne pierniczki. Szkoła im. Jana Pawła Drugiego włącza się czynnie w nasze życie polonijne w Hamilton i jest między innymi organizatorem przepięknej Drogi Krzyżowej w okresie Wielkiego Postu.

Średnia Szkoła Polska przy Katolickim Wydziale Oświaty wsparła nasz Bazar przynosząc ciasto i fanty na loterię.

Na naszym Bazarze nie mogło oczywiście zabraknąć stoiska z różnościami (dary Polonii) na którym pani Gosia „zmieniała centy w złote sprzęty”.

Panie z Hamilton zaprezentowały swoje umiejętności organizując stoisko z wypiekami. Torty, serniki, pierniki, ciasteczka – wszystko w świątecznej dekoracyjnej oprawie, pomieszne z zapachem kawy –przyciągało jak magnes!

Była na Bazarze także i piosenka. Nasze artystki Kasia Sromek i Jessica Małek zachwyciły swym śpiewem uczestników Bazaru i sprawiły im dużo radości.W rytm ich piosenek tańczyła Zosia Pajerska z naszym prezenterem panem Ireneuszem Hul.

Niespodzianką naszego Bazaru był „odpływ” statku z Hamiltonu do Radwanowic. Piękny prezent rodziny Biernat umili mieszkańcom Radwanowic tegoroczne Święta.

Bazarowi także dodawała uroku nasza tradycyjna, polonijna loteria.

W trakcie Bazaru rozstrzygnięty został także konkurs „Nie tylko dla historyków”. Nagrody otrzymali pan Roman Baraniecki (London), pan Jerzy Depa (Beaconsfield, Quebec) pan Marek Mierski ( Montreal) pan Andrzej Szelerski (Montreal).

Zdradzimy tutaj, że szkic na okładce książki „Żywa Histora” ks. T. Isakowicza- Zaleskiego przedstawia ruiny Kościoła Najświętszego Zbawiciela w dawnej stolicy Armenii –Ani, zniszczonego przez Turków. Obecnie ruiny miasta Ani zwanego miastem 1001 kościołów znajdują się na terenie Turcji.

Przedświąteczny Bazar Polonijny w Hamiltonie stał się okazją do wielu spotkań, promocji organizacji polonijnych, wzbogacenia naszej wiedzy i miejscem dobrej rozrywki. Stał się również początkiem adwentowego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa naszym wspólnym dobrym uczynkiem – wspomożeniem niepełnosprawnych, którymi opiekuje się Fundacja im. Brata Alberta. Cały dochód z Bazaru był na ten cel właśnie przeznaczony.

Składamy serdecznie podziękowania wszystkim, ktorzy pomogli w przygotowaniu naszego Bazaru i jego promocji, w szczególnosci dziękujemy naszym mediom polonijnym.

W imieniu organizatora Bazaru czyli Bractwa Puszkowego Świętego Brata Alberta - Marta Juza-Jakubowska i Alicja Dębowska