Dziś wieczorem w Toronto wyląduje pierwszy samolot z syryjskimi uchodźcami

Lokalnie Top News grud 10, 2015 at 12:23 pm
Rodzina Syryjczyków na spotkaniu kwalifikacyjnym na przyjazd do Kanady w obozie uchodźców w Ammanie w Jordanii.

Rodzina Syryjczyków na spotkaniu kwalifikacyjnym na przyjazd do Kanady w obozie uchodźców w Ammanie w Jordanii.

Uruchomiony został most powietrzny, który ma przywieźć z Syrii do końca lutego 25 tysięcy uchodźców.

Dziś wieczorem przyleci do Toronto pierwszy rządowy samolot z 300 syryjskimi uchodźcami. Godzinę później taki sam samolot wyląduje w Montrealu.

first

Jeden ze sponsorów oczekuje na lotnisku Pearson rodziny uchodźców, którzy przybyli przed kilku dniami komercyjnym samolotem.

Przybyłymi do Toronto Syryjczykami mają zająć się prywatni sponsorzy. Zanim jednak spotkają swoich podopiecznych będą musieli trochę poczekać. Uchodźcy najpierw będą musieli przejść wszystkie konieczne procedury związane z osiedleniem się w Kanadzie, włącznie z badaniem stanu zdrowia. Dlatego pierwszą noc przed przybyciem do swoich sponsorów nowoprzybyli spędzą noc w hotelu.

Pierwszy samolot z uchodźcami ma zamiar osobiście powitać premier Justin Trudeau, który zaprosił na tę okazję przywódców opozycji.

- To będzie wielki dzień – zapowiadał premier w środę w swoim wystąpieniu w Izbie Gmin w Ottawie.

Do Toronto i Montrealu do końca tego roku przybędzie kilkadziesiąt samolotów wypełnionych syryjskimi uciekinierami. W sumie do końca roku ma ich przybyć 10 tysięcy, a dalsze 15 tysięcy do końca lutego.

Nowy liberalny rząd Justina Trudeau zdecydował się na przyjęcie do Kanady w najbliższych latach przeszło 60 tysięcy Syryjczyków. Poprzednie konserwatywne władze pod przewodnictwem Stephena Harpera były mniej entuzjastycznie nastawione do sprowadzania syryjskich uchodźców do Kanady. Wówczas rząd zobowiązał się przyjęcia 11 tysięcy osób do końx 2018 roku.

W ostatnich wyborach Kanadyjczycy zdecydowali jednak, że władze obejmą Liberałowie.