Nowy Rzecznik Praw Pacjenta

Lokalnie Top News grud 11, 2015 at 6:00 am
Christine Elliott

Christine Elliott

Żona zmarłego ministra finansów Kanady Jima Flaherty’ego, została mianowana Rzecznikiem Praw Pacjenta w Ontario.

Christine Elliott była posłanką do Parlamentu prowincyjnego i dwukrotnie ubiegała się o przywództwo Partii Konserwatywnej w Ontario. w 2009 roku zajęła w partyjnych wyborach trzecie miejsce za Timem Hudakiem i Frankiem Kleesem, zaś w 2015 roku pokonana została przez Patricka Browna.

Jako Rzecznik Pacjentów (Patient Ombudsman) Elliott będzie rozpatrywała skargi pacjentów i ich rodzin, którzy mają problemy z systemem opieki zdrowotnej w Ontario.

Elliott będzie też wydawała coroczne sprawozdania na temat zdrowotnych programów rządowych, takich jak choćby próba przeniesienia leczenia niektórych chorób z warunków szpitalnych do domu czy też zlecanie zadań opiece środowiskowej.

Prawne umocowanie Rzecznika Praw Pacjenta nie jest tak mocne jak Rzecznika Praw Obywatelskich, Kontrolera Generalnego czy Komisarza Prywatności, którzy odpowiadają przed Parlamentem Prowincji Ontario. Christine Elliott będzie odpowiedzialna przed Ministrem Zdrowia i to do niego będzie kierowała swoje zastrzeżenia i raporty.

Christine Elliott ze swym zmarłym mężem Jimem Flahertym

Christine Elliott ze swym zmarłym mężem Jimem Flahertym

Nowa Patient Ombudsman była w swojej działalności parlamentarnej ściśle związana z tematyką opieki zdrowotnej w prowincji. Zanim zrezygnowała z poselskiego fotela, z ramienia PC była opozycyjnym krytykiem w zakresie służby zdrowia właśnie.

Mianowanie na Rzecznika Praw Pacjenta jest zdaniem Christine Elliott “wymarzoną pracą”. Ma nadzieję, że jej posłanie pomoże w załatwieniu nierozwiązanych skarg na szpitale, ośrodki zdrowia, poprawi dostęp do godziwej opieki zdrowotnej dla lokalnych społeczności w niektórych częściach prowincji, które obecnie mają trudności z umówieniem w krótkim terminie wizyty u lekarza specjalisty.

Swoją funkcję Christine Elliott oficjalnie obejmie 1 lipca 2016 roku.

W związku z rezygnacją z funkcji posła, w rejonie Whitby, który Elliott do tej pory reprezentowała w Parlamencie, odbędą się wybory uzupełniające. Obecnie wszystkie trzy główne partie wyznaczyły już swoich kadydatów. Premier Kathleen Wynne musi je rozpisać do końca lutego.