Justin Trudeau: Wszyscy będziemy pamiętać ten dzień!

Kanada Series Top News grud 11, 2015 at 12:01 pm

zz syria9 zz syria22Pierwszych 163 uchodźców z Syrii dotarło samolotem wojskowym z Bejrutu do Toronto. Pochodzą głównie z Aleppo i Damaszku. Osobiście przywitał ich premier Justin Trudeau.

- Wszyscy będziemy pamiętać ten dzień - powiedział szef rządu kanadyjskiego, zanim jeszcze powitał syryjskie rodziny. – Dla Kanady źródłem siły jest przyjęcie tych uchodźców i zaoferowanie im i ich dzieciom przyszłości - podkreślił. Wskazał, że przybywający z Syrii uchodźcy uciekają przed “wyjątkowo trudną sytuacją” w swym kraju, a “Kanada chce pokazać światu, jak otworzyć serca i przyjąć tych ludzi”.

Justin Trudeau powiedział przybywającym, że “wysiadają z samolotu jako uchodźcy, ale z terminalu wychodzą już z prawem stałego pobytu w Kanadzie”.

Każdy z nich wyszedł zaopatrzony w karty SIN i OHIP.

Przybyłych oczekiwała rzesza krewnych, sponsorów i wolontariuszy

Przybyłych oczekiwała rzesza krewnych, sponsorów i wolontariuszy

Pierwsza grupa uchodźców przyjmowanych w ramach rządowego programu była witana na lotnisku nie tylko przez premiera, ale także przez premier Ontario Kathleen Wynne, kilku ministrów i burmistrza Toronto Johna Tory’ego oraz Mississaugi – Bonnie Crombie.

Następny samolot z uchodźcami wyląduje w sobotę w Montrealu.

Przymierzanie palt

Przymierzanie palt

zz syria88Przybyli Syryjczycy określili Kanadę „rajem“ i zapewniali że są szczęśliwi że tu przybyli. Rozszerzony personel lotniska zaopatrzał ich w okrycia zimowe, buty, czapki i rękawiczki. Następnie około godziny 4 nad ranem w piątek, przewieziono ich do jednego z hoteli przy lotnisku Persona. Niektórych odbierali ich krewni lub sponsorzy, których poznali dopiero na lotnisku.

zz syria10Grupa Kanadyjczyków syryjskiego pochodzenia witała nowo przybyłych po arabsku.

116 nowo przybyłych zamieszka w GTA (w tym wielu w Mississaudze), a 4 w Windsor. Ośmioro przyjmą sponsorzy w Kolumbii Brytyjskiej, 20 trafi do Calgary a 15 do Edmonton.

Rządowy optymizm w sprawie uchodźców czy inicjatywy lokalnych społeczności przyjmujących syryjskie rodziny to tylko część reakcji na dużą falę imigracji. Nie wszystkie komentarze pod adresem uchodźców, którzy od razu uzyskują prawo do pracy i opieki zdrowotnej, są pozytywne. O części problemów, głównie z miejscem zamieszkania, wielokrotnie mówili już przedstawiciele władz dużych i drogich miast, takich jak Toronto czy Vancouver, dokąd trafią duże grupy Syryjczyków, a gdzie osoby mniej zamożne czekają nawet kilka lat na mieszkania komunalne.

zz syria7Do nieprzychylnych komentarzy rząd federalny postanowił się odnieść. Minister ds. imigracji, uchodźców i obywatelstwa John McCallum powiedział, że rząd jest “bardzo wyczulony” na obawy, że przybyli będą mieli lepszą sytuację w dostępie do rynku pracy, mieszkań czy obywatelstwa. - Musimy być bardzo ostrożni, by uchodźcy nie byli postrzegani jako ci, którzy “przeskakują kolejkę” – podkreślił McCallum.

Odniósł się też do problemów mieszkaniowych. – Nie sądzę, by osobom, które już za długo czekają na mieszkania podobało się to, że uchodźcy nagle znajdują się na początku listy oczekujących – dodał. Podkreślił, że nie będą mieli pierwszeństwa w procedurach związanych z uzyskaniem obywatelstwa Kanady.

zz syria4Kiedy rząd ogłaszał plany w sprawie syryjskich uchodźców, w mediach społecznościowych pojawiły się pytania, dlaczego budżet stać na pomoc dla 25 tys. Syryjczyków, natomiast ten sam rząd nie zapewnia wystarczającego wsparcia własnym obywatelom, np. Indianom, w zakresie edukacji czy ochrony zdrowia.

zz syria11Do Kanady, zgodnie z planami rządu federalnego, ma przylecieć do końca grudnia 10 tys. uchodźców, a do końca marca 2016 roku – kolejnych 15 tys. To osoby sponsorowane zarówno przez rząd federalny jak i instytucje oraz osoby prywatne. Możliwe jest przy tym, że ogólna liczba uchodźców przyjętych przez Kanadę wyniesie ostatecznie przynajmniej 35 tys., z których 25 tys. osób będzie wspieranych z budżetu federalnego, a 10 tys. otrzyma wsparcie prywatnych organizacji i osób. Jednak – jak zapowiadał rząd – jeśli prywatnych sponsorów znajdzie się więcej, to Kanada może przyjąć nawet 50 tys. imigrantów.

Syryjska rodzina podczas przesłuchania imigracyjnego w Ammanie w Jordanii przed wylotem do Kanady

Syryjska rodzina podczas przesłuchania imigracyjnego w Ammanie w Jordanii przed wylotem do Kanady

Informacje o uchodźcach przyjmowanych przez Kanadę są wstępnie przygotowane przez Urząd Wysokiego Komisarza ONZ ds. Uchodźców (UNHCR) lub rząd Turcji. Weryfikację w obozach w Turcji, Libanie i Jordanii przeprowadzają pracownicy kanadyjskich służb imigracyjnych, najcześciej emerytowani.

Kanada zamierza pomóc przede wszystkim pełnym rodzinom, zagrożonym kobietom, osobom z najbardziej prześladowanych grup, niezależnie od wyznania, a także osobom ze środowiska LGBT. Rząd federalny w ciągu sześciu lat wyda 678 mln dolarów kanadyjskich na program przesiedlenia oraz pomocy w integracji uchodźców.