Najcieplejszy grudniowy weekend w historii

Lokalnie Series Top News grud 13, 2015 at 6:00 am

zima5

Obecny grudniowy weekend zostanie w Toronto zapewne uznany za jeden z najcieplejszych grudniowych końców tygodnia w historii.

Według zapowiedzi meteorologów temperatura w sobotę i niedzielę ma sięgać 6 stopni powyżej zera, a w poniedziałek może podskoczyć nawet do 14 stopni.

Environment Canada przypomina, że dokładnie w tym samym czasie przed 71 laty zdarzyły się największe opady śniegu w historii Toronto. Na taką śnieżną nawałnicę służby miejskie miasta nie były wtedy przygotowane.

W nocy z 11 na 12 grudnia 1944 roku w ciągu zaledwie kilkunastu godzin na ulice Toronto spadło 58 centymetrów śniegu. Był to niespodziewany kataklizm, bowiem służby meteorologiczne zapowiadały opady “zaledwie” 30-centymetrowe.

zima2

Miasto zostało całkowicie sparaliżowane. Nie działała komunikacja miejska, olej opałowy, którego używano do ogrzewania domów nie był dostarczany, a kobiety w ciąży musiały przed porodem iść do szpitala piechotą lub rodzić w domach. Nie było też dostaw świeżego mleka pod drzwi mieszkańców, bo mleczarze nie mieli jak dojechać do domów. Swoją drogą – czy ktoś dziś jeszcze pamięta taką profesję jak dostarczyciel mleka? Nawet planowane pogrzeby zostały wstrzymane. Szkoły i zakłady pracy były zamknięte.

Wiatr był tak silny, że w centrum miasta przewrócił tramwaj z pasażerami w środku. Jeden z nich zginął z powodu przygniecenia.

zima

Walka z żywiołem była niezwykle trudna. W mieście brakowało rąk do tej ciężkiej pracy, bowiem większość sprawnych fizycznie mężczyzn walczyła na frontach II Wojny Światowej w Europie.

zima3

W sumie w wyniku śnieżnej burzy zmarło w ciągu dwóch dni 21 osób, w tym 13 z nich na skutek wycieńczenia spowodowanego ciężką pracą przy odgarnianiu śniegu wokół domu.

zima4

Archiwalne zdjęcia pochodzą ze zbiorów historycznych miasta Toronto.