Nigeryjski gang skradł samochody wartości 30 milionów dolarów

Lokalnie Top News grud 13, 2015 at 10:00 am
Skradzione samochody wywożone były w kontenerach do Nigerii i Ghany.

Skradzione samochody wywożone były w kontenerach do Nigerii i Ghany.

Torontońska policja wpadła na trop nigeryjskiej szajki, która skradła na terenie miasta tylko w tym roku co najmniej 500 luksusowych samochodów typu SUV.

Gang o nazwie “Black Axe” wypracował wyrafinowany sposób na kradzież i eksport samochodów poza granice Kanady. Pomagał jej w tym pracownik Service Ontario, który dostarczał szczegóły dotyczące samochodów przestępcom i legalizował skradzione auta.

Dzięki skorumpowanemu urzędnikowi szajka dysponowała “listą zakupów” nowych samochodów, ich numerami identyfikacyjnymi (VIN) oraz kodami do kluczy do samochodów, które podrabiał zaangażowany przez szajkę ślusarz.

Skradzione samochody dostarczane były do portów morskich w Montrealu i Halifaxu, a stamtąd płynęły w kontenerach na fałszywych papierach do Nigerii lub Ghany, gdzie sprzedawano je za połowę wartości rynkowej.

Dochodzenie pod kryptonimem “Project CBG” policja rozpoczęła, gdy śledczy zorientowali się, że kradzieże luksusowych samochodów w okolicach Toronto nie stanowią zdarzeń jednostkowych, ale są ciągiem zorganizowanych przestępstw, którymi ktoś bardzo precyzyjnie kieruje.

insp2- Musieliśmy zdecydować czy zająć się pojedyńczymi kradzieżami, czy też lepiej dotrzeć do “głowy węża”, jak nazwaliśmy kierujących gangiem ludzi – powiedział na konferencji prasowej inspektor Mike Earl – Zdecydowaliśmy, że ważniejsze jest odkrycie mechanizmu kradzieży.

Policja twierdzi, że szajka dokonała w sumie około 10 procent wszystkich kradzieży pojazdów w 2015 roku wartości około 30 milionów dolarów. Niektóre pojazdy były kradzione też w Hamilton, Waterloo i Guelph.

Śledczym udało się odzyskać około 200 pojazdów dzięki pomocy władz Hiszpanii i Belgii. Nie wszystkie pojazdy były sprzedawane w Afryce Zachodniej. Policja twierdzi, że niektóre zostały sprzedane w Ontario niczego nie spodziewającym się klientom z nowymi numerami VIN.

Jedno ze skradzionych aut.

Jedno ze skradzionych aut.

Co ciekawe – Black Axe działała nie tylko na terenie Toronto. Z informacji uzyskanych przez torontońskich policjantów wynika, że międzynarodowa szajka działała również na terenie Stanów Zjednoczonych, gdzie zajmowała się oszustwami i praniem brudnych pieniędzy w wysokości około 5 miliardów dolarów.

W wyniku działań policji aresztowano 18 osób, którym postawiono w sumie 640 zarzutów oszustwa i kradzieży. Sześciu przestępców jest nadal poszukiwanych.