Północnokoreański gułag dla kanadyjskiego pastora

Kanada Top News grud 16, 2015 at 10:00 am
Pastor Hyeon Soo Lima podczas propagandowej konferencji prasowej zorganizowanej przez władze koreańskie w lipcu tego roku.

Pastor Hyeon Soo Lima podczas propagandowej konferencji prasowej zorganizowanej przez władze koreańskie w lipcu tego roku.

Sąd Najwyższy Korei Północnej skazał kanadyjskiego pastora na dożywocie w obozie pracy.

Cały proces sądowy Hyeon Soo Lima twał raptem 90 minut i zakończył się niezwykle surowym wyrokiem. Lim przebywał w pónocnokoreańskim areszcie od lutego.

Obóz pracy w Korei Północnej.

Obóz pracy w Korei Północnej.

Skazany opuścił salę sądową w kajdankach. Towarzyszyło mu dwóch funkcjonariuszy północnokoreańskiego Urzędu Bezpieczeństwa.

Pastor został oskarżony o zamach na godność najwyższego kierownictwa komunistycznego państwa starając się wykorzystać religię dla zniszczenia Korei Północnej, rozpowszechniania negatywnej propagandy o systemie komunistycznym oraz pomoc zagranicznym wrogom Korei Północnej jakimi są USA i Korea Południowa, chcąc zwabić i porwać obywateli Korei Północnej.

Prokuratorzy domagali się kary śmierci dla kanadyjskiego pastora, lecz Sąd Najwyższy okazał się niezwykle łagodny i orzekł karę dożywotniej ciężkiej pracy w obozie resocjalizacyjnym.

Wiezienie w Korei Północnej

Wiezienie w Korei Północnej

Obrońca pastora Lima zwrócił się do sądu, by ten wziął pod uwagę, że oskarżony szczerze przyznał się do wszystkich przewin, jakich się dopuścił. Według informacji północnokoreańskiej prasy Lim błagał sąd, aby dał mu szansę na odpracowanie jego przestępstw, jakich dopuścił się wobec komunistycznego państwa wiecznej szczęśliwości. Oskarżony – według sądowych sprawozdawców – ze łzami w oczach obiecywał poprawę i przyrzekał, że nigdy więcej nic złego nie zrobi.

Rząd północnokoreański zorganizował wcześniej w stolicy kraju, Phenianie, konferencję prasową, podczas której Lim przyznawał się do zawiązania spisku mającego na celu obalenie państwa Korei Północnej. Te wypowiedzi pastora przyjmują ze zrozumieniem cudzoziemcy zatrzymani przez reżim Kima Dżong Una, a później zwolnieni opowiadając, że torturami byli zmuszani do podobnych zeznań i wyznawania wyimaginowanej winy.

Północnokoreański dyktatore Kim Dżong Un

Północnokoreański dyktatore Kim Dżong Un

Pastor Hyeon Soo Lim pojechał pod koniec stycznia tego roku do Korei Północnej w ramach misji humanitarnej, która opiekuje się domem opieki dla ludzi starszych, przedszkolem i sierocińcem w jednym z miast tego kraju. W przeszłości, w latach sześćdziesiątych Lim, jako młody człowiek podróżował do Korei Północnej wielokrotnie. Za każdym razem wracał. Wszystkie te wyjazdy miały charakter humanitarny.

W Korei Północnej obowiązuje niezwykle surowe prawo zakazujące jakiejkolwiek działalności religijnej i misyjnej, które komunistyczny reżim postrzega jako zagrożenie dla swojego istnienia. Samo posiadanie Pisma Świętego skutkuje aresztowaniem i niezwykle surową karą.

Rząd kanadyjski ostrzega przed podróżami do Korei Północnej.

Zatrzymania i surowe kary dla przybyszów z innych krajów, którzy w opinii koreańskich władz łączą pomoc humanitarną z działalnością misyjną są na porządku dziennym.

W ubiegłym roku amerykański pastor Kenneth Bae został skazany na 15 lat ciężkiego więzienia. Podobny los spotkał misjonarza z Australii.

Bae został po kilku latach uwolniony po tajnej misji władz amerykańskich i wymieniony na północnokoreańskiego szpiega.