Winiarze zazdroszczą browarnikom i oskarżają rząd o nierówne traktowanie

Rynek Top News grud 17, 2015 at 6:00 am
Derek Saunders z Calamus Estate Winery

Derek Saunders z Calamus Estate Winery

Producenci wina nie kryją swojej frustracji. Jeżeli piwo jest w sklepach spożywczych, to dlaczego nie ma wina? – pytają.

Kathleen Wynne inauguruje sprzedaż piwa w jednym ze sklepów sieci Loblaws

Kathleen Wynne inauguruje sprzedaż piwa w jednym ze sklepów sieci Loblaws

Od wtorku oficjalnie w sprzedaży piwo pojawiło się w 58 sklepach spożywczych w Ontario poinformowała o tym premier prowincji, Kathleen Wynne, w jednym ze sklepów Loblaws. Prawdopodobnie z czasem tych sklepów będzie więcej.

- Jeżli piwo może być w supermarketach, to znaczy, że wino też może być tam sprzedawane – mówi Derek Saunders właściciel winiarni Calamus Estate Winery w regionie Niagara – Jeżeli chcesz kupić buty masz do wyboru w okolicy 20 sklepów obuwniczych. W przypadku wina w Ontario takiego wyboru nie ma.

Piwo na półkach supermarketów

Piwo na półkach supermarketów

Na razie nic nie wskazuje na to, by rząd zdecydował się na podobny ruch w stosunku do produktów winiarskich jak w stosunku do piwa.

- Prowadzimy na ten temat dyskusję – odpowiedział wymijająco minister finansów Charles Sousa na pytanie, czy wino też będzie dostępne w sklepach spożywczych – To bardziej skomplikowany problem prawny niż w przypadku sprzedaży piwa – dodał.

Prawnicy reprezentujacy winiarzy twierdzą, że przepisy są przestarzałe i nie zmieniły się w Ontario od czasów prohibicji.

- Jestem sfrustrowana, ponieważ w każdej innej prowincji tego kraju konsumenci mają możliwość zakupu wina w sklepach spożywczych, tylko nie w Ontario – stwierdziła Sue Anne, szefowa Staff Estate Winery – Myślę, że wszyscy jesteśmy sfrustrowani i producenci wina, i konsumenci.