Trudeau chce przeprosin od Kościoła

Kanada Top News grud 18, 2015 at 10:00 am

zz school2 Premier Justin Trudeau zamierza poprosić papieża Franciszka, aby Kościół katolicki przeprosił Pierwsze Narody (Indian, Inuitów oraz Metysów w Kanadzie) za krzywdy wyrządzone 150 tys. ich dzieci w ośrodkach wychowawczych, w których umieszczano je, odrywając od swych rodzin, by poddawać przymusowej edukacji typu zachodniego.

zz schhol1Specjalna komisja rządowa Truth and Reconciliation badała przez 6 lat przypadki przemocy, śmierci oraz przestępstw seksualnych, jakich od końca XIX wieku do 1970 r. doszło w 139 takich ośrodkach (szkołach internackich) na terenie całego kraju. Jej raport został opublikowany 15 grudnia. Jedną z 94. rekomendacji komisji jest właśnie skierowanie prośby do papieża o przeprosiny ze strony Kościoła.

– Z niecierpliwością czekam na rozmowę z Jego Świątobliwością na ten temat – powiedział Trudeau po spotkaniu z przedstawicielami ludów tubylczych, w Ottawie, w czasie którego przeprosił ich za „grzechy ojców”. Zadeklarował chęć współpracy z Kościołem i Stolicą Apostolską w tej sprawie i zapewnił, że poprosi papieża, by się w nią osobiście zaangażował.

Nuncjusz apostolski w Kanadzie abp Luigi Bonazzi oświadczył już, że pomoże w nawiązaniu kontaktu między Trudeau i Franciszkiem.

Ze swej strony krajowy wódz Zgromadzenia Pierwszych Narodów, Perry Bellegarde wyjaśnił, że papieskie przeprosiny miałyby wielkie znaczenie w „procesie uzdrowienia i pojednania” dla około 80 tys. nadal żyjących pensjonariuszy tych ośrodków wychowawczych.