Przeżył dzięki niezłomności i cierpliwości żony

Lokalnie Series Top News grud 19, 2015 at 1:45 pm
Rohan Pais i jego żona Paula

Rohan Pais i jego żona Paula

Mężczyzna, który od 2010 roku przebywał w stanie śmierci wegetatywnej po pięciu latach wybudził się i komunikuje się z bliskimi.

Rohan Pais z Toronto doznał ciężkich obrażeń w wyniku potrącenia przez samochód. Lekarze określili jego stan jako beznadziejny i stwierdzili śmierć mózgu. Namawiali rodzinę chorego, by uznała ich werdykt i zgodziła się na oddanie organów do przeszczepu.

Jego żona Paula nie uległa tej sugestii i przez lata walczyła o życie i wybudzenie męża. Nigdy nie porzuciła nadziei na jego odzyskanie.

Wreszcie ktoś powiedzial jej o nowym, przenośnym urządzeniu EEG o nazwie Neurovox. Zabieg badania tym aparatem jest bezbolesny i polega na wprowadzeniu elektrod do mózgu. Po wykonaniu zabiegu okazało się, że mózg pana Rohana reaguje.

To odkrycie zmobilizowało lekarzy do ponownego podjęcia leczenia pacjenta. Rozpoczęto stymulację jego mózgu. Punktem zwrotnym był dzień urodzin Rohana. Kiedy w szpitalu żona wraz z pielęgniarkami śpiewały mu “Happy Birthyday” w pewnym momencie pan Rohan nagle do tego chóru dołączył.

Neurolog John Connolly mówi, że zdiagnozowanie śmierci mózgowej pacjenta na szpitalnym oddziale ratunkowym jest niezwykle trudne. Lekarze nie dysponują bowiem odpowiednimi narzędziami diagnostycznymi.

Szacuje się, że diagnoza w stosunku do jednej na pięć osób, których stan uznaje się za wegetatywny, jest błędna.