Kanadyjscy “specjalisci” walczą z ISIS

Kanada Top News grud 20, 2015 at 6:00 am

 

Zdjęcie archiwalne. Żołnierze z kanadyjskiego oddziału Joint Task Force 2 z Ottawy w Afganistanie.

Zdjęcie archiwalne. Żołnierze z kanadyjskiego oddziału Joint Task Force 2 z Ottawy w Afganistanie.

Kanadyjscy żołnierze sił specjalnych wsparli bojowników kurdyjskich w walce przeciwko oddziałom ISIS, które rozpoczęły lokalną ofensywę, mającą na celu przerwanie pozycji peszmergów.

Kanadyjskie ministerstwo obrony podczas konferencji prasowej poinformowało o całodniowych walkach oddziałów kurdyjskich peszmergów z ISIS, podczas których, wspierając obronę Kurdów, walczyli także żołnierze sił specjalnych Kanady.

 gen. Charles Lamarre

gen. Charles Lamarre

Zgodnie z informacją przekazaną przez kanadyjski resort obrony, siły islamistów rozpoczęły działania ofensywne o skali niewidzianej od osiemnastu miesięcy. Uczestniczący w konferencji gen. Charles Lamarre stwierdził, że działania bojówek Daesh były “skoncentrowane i dobrze skoordynowane”, uderzenie miało miejsce w środę, w rejonie działania sił kurdyjskich, gdzie przebywali także kanadyjscy żołnierze sił specjalnych. Atak wspierany był ogniem artylerii i atakami samochodów przewożących improwizowane ładunki wybuchowe. Celem natarcia były linie obronne peszmergów.

Żołnierze kanadyjscy, znajdujący się w rejonie ataku, wchodzili w skład specjalnej grupy zadaniowej, utworzonej głównie z jednostki antyterrorystycznej Joint Task Force 2 z Ottawy, jak również z pułku operacji specjalnych, stacjonującego w Petawawie. W czasie walk nie zginął żaden z nich, choć straty ponieśli bojownicy kurdyjscy.