Rządowy zastrzyk dla “polskiej“ firmy lotniczej

Rynek Top News grud 23, 2015 at 12:00 pm
zz cyclone2

Andrzej Sochaj i minister Navdeep Bains

Znanej lotniczej firmie Cyclone Manufacturing z Mississaugi, kierowanej przez Polaka, Andrzeja Sochaja, przyznano nieoprocentowaną pożyczkę federalną w wysokości 8 mln dolarów na rozszerzenie działalności i zatrudnienie dodatkowych 135 pracowników do roku 2018.

W jednej z lokalizacji fabryki, przy Meadowpine Boluevard, gościł w związku z tym minister innowacji, nauki i rozwoju gospodarczego Navdeep Bains, który jest zarazem posłem z okręgu Mississauga-Malton. Towarzyszyła mu burmistrz miasta Bonnie Crombie oraz posłowie Gagan Sikand i Bob Delaney.

Fabryka Andrzeja Sochaja produkuje części do samolotów lotnictwa cywilnego i wojskowego. Zatrudnia około 400 pracowników co czyni z niej największą firmę kanadyjską w rękach polskich. Zresztą połowa zatrudnionych to również Polacy.

Na spotkaniu z rządowymi oficjelami Andrzej Soachaj powiedział, że pożyczka dopomoże jego zakładowi zakupić nowe maszyny i rozszerzyć przestrzeń produkcyjną. Firma Cyclone ma 5 lat na je spłącenie. Wcześniej korzystała już z pomocy finansowej od rządu zarówno szczebla federalnego jak prowincyjnego.

zz cyclone8

Lokalizacje Cyclone Manufacturing

Wiceprezydent firmy Robert Sochaj oświadczył, że finansowanie pozwoliło firmie na realizację projektów i znacznie przyspieszyło ekspansję w konkurencyjnym przemyśle lotniczym.

Firma Cyclone powstała już w roku 1964 roku, założona przez weterana lotnictwa Tadeusza Kosiorka. Przechodząc na emeryturę w 1989 roku powierzył prowadzenie fabryki Andrzejowi Sochajowi, który z kolei doprowadził ją do ogromnego rozkwitu, dzięki umowom dostawczym dla takich potentatów lotniczych jak Airbus, Boeing, Bombardier, Gulfstream, Lockheed Martin i Embraer.

Jej przestrzeń produkcyjna zajmuje 270 tysięcy metrów kwadratowych w trzech zakładach w Mississaudze i w jednym w Milton. Cyclone planuje jednak rozbudowę, w którą zamierza zainwestować około 65 mln dolarów.