Dwie wiadomości przed Świętami – dobra i zła

Rynek Top News grud 24, 2015 at 6:00 am

gaz

Zacznijmy od dobrej wiadomości. W przyszłym roku zapłacimy nieco mniej za gaz.

Ci mieszkańcy Ontario, którzy używają gazu ziemnego do ogrzewania domów i wody, otrzymają niższe rachunki za zużyty gaz. Ontario Energy Board zatwierdziła propozycję Enbridge Gas Inc. i Union Gas o obniżenie cen za ten surowiec. W efekcie przeciętny odbiorca gazu korzystający z usług Enbridge Gas i zużywający 2200 metrów sześciennych gazu rocznie zaoszczędzi w skali roku 43 dolary. Z kolei ci, którzy korzystają z Union Gas zużywający go w tej samej ilości zaoszczędzą – w przypadku mieszkańców północy prowincji $47.76, w przypadku mieszkańców południa – $49.48.

Warto dodać, że z gazu ziemnego korzysta w Ontario 58 procent gospodarstw domowych, głównie do ogrzewania domów. Na dodatkowe oszczędności pozwala nam ciepła aura. Jak podają specjaliści od rynku surowcowego, w związku z ciepłą pogodą zapotrzebowanie na gaz ziemny w grudniu było najniższe od 14 lat.

zarowkaDruga, tym razem zła wiadomość, dotknie szczególnie mocno 30 procent gospodarstw domowych, które do ogrzewania domów używają elektryczności, w nieco mniejszym stopniu wszystkich innych, którzy korzystają z energii elektrycznej. Wszyscy od 1 stycznia zapłacimy wyższe rachunki w związku ze wzrostem cen za kilowatogodzinę. Podwyżka ta spowodowana jest zmianami w programach energetycznych liberalnego rządu Kathleen Wynne.