Bożonarodzeniowe spotkanie islamistów w Toronto

Lokalnie Top News grud 25, 2015 at 10:00 am

zaikonf

Jak donoszą media tysiące muzułmanów zbierze się “w ten weekend” w Metro Convention Centre na wielkiej konferencji.

Uczestnicy mają dyskutować na temat “ożywienia ducha islamu”. Torontońskie konferencje są od lat największym spotkaniem islamskich intelektualistów na kontynencie amerykańskim. Weźmie w niej udział jeden z najbardziej wpływowych uczonych islamskich, imam Zaid Shakir. Będzie on mówił o radykalizacji islamistów, Donaldzie Trumpie, który chce zakazu wjazdu do USA muzułmanów i znaczenia okresu światecznego.

Zdaniem imama meczet ma do odegrania ważną rolę w świecie wyznawców religii islamu, rolę nie tylko duchowego przewodnika społeczności wiernych, ale też powienien wziąć na siebie rolę przywódcy dla wszystkich członków społeczeństwa, niezależnie od wyznawanej religii.

W wywiadzie udzielonym stacji CBC, Zaid Shakir ustosunkował się do niedawnych wypowiedzi kandydata na prezydenta USA, Donalda Trumpa.

Zaid Shakir

Zaid Shakir

- Myślę, że demagogiczne stwierdzenia kandydata są wynikiem kalkulacji wyborczych – stwierdził Shakir – On po prostu uznał, że w ten sposób zdobędzie nowych wyborców.

Imam odnosi się też do obchodzonego przez chrześcijan Świąt Bożego Narodzenia.

- W tym roku Boże Narodzenie to także okres, w którym my, muzułmanie obchodzimy jako święto narodzin Jezusa i narodzin Mahometa.

W konferencji weźmie też udział profesor New York University a jednocześnie muzułmański kapelan tej uczelni, imam Khalid Latif, a także dyrektorka Arab American Association of New York, Linda Sarsour. Wśród zaproszonych gości znalazł się też wykładowca Zaytuna College z Berkley Hamza Yusuf.

W ramach spotkania przewidziano również występy artystyczne z udziałem takich gwiazd jak znany twórca piosenek Dawud Wharnsby oraz malezyjska grupa muzyczna Raihan.