Szczęściarze: w nocy, oprócz fajerwerków, podziwiali zorzę polarną

Kanada Top News sty 1, 2016 at 1:00 pm

zz zorzaNa zakończenie 2015 roku m.in. w Kanadzie na niebie zalśniła zorza polarna. Miejscami jej barwy były niezwykle intensywne.

Tańczące „światła północy“ były widzialne w Kanadzie, w północnych regionach Stanów Zjednoczonych oraz w Norwegii. Zorza polarna miejscami była wyjątkowo intensywna.

Światła północy można było podziwiać w niektórych regionach, ponieważ na Słońcu w poniedziałek 28 grudnia doszło do koronalnego wyrzutu masy o klasie M.

Zorza polarna powstaje w wyniku rozbłysków słonecznych, podczas których duże ilości naładowanych cząstek są wyrzucane ze Słońca i mkną przez Układ Słoneczny, czasem wpadając na naszą planetę.

Zorza nad Iroquois Falls w Ontario (foto: Angelina Sulikowski)

Zorza nad Iroquois Falls w Ontario (foto: Angelina Sulikowski)

 

Ziemia ma naturalnego obrońcę w postaci magnetosfery. Ona wyłapuje cząstki, sprawiając, że poruszają się wzdłuż linii naszego pola magnetycznego. Pole magnetyczne dotyka naszej planety tylko w dwóch miejscach – na biegunach, zupełnie jak w magnesie. Cząstki – poruszając się po liniach pola magnetycznego – dochodzą do ziemskiej atmosfery właśnie w okolicach podbiegunowych. Tam, uderzając w naszą atmosferę, pobudzają do świecenia cząstki gazu.

zz zorza6

Villeneuve, Alberta

zz zorza5

Widok zorzy (aurora borealis) z satelity

zz zorza

Zorza nad Seattle

zz zorza3

Lloydminster w prowincji Alberta

zz zorza4

Alberta