Nowe przepisy o przejściach dla pieszych będą pułapką dla wielu

Lokalnie Series Top News sty 4, 2016 at 3:30 pm
Przejście typu crossover (po lewej) oraz croswalk (po prawej).

Różnica pomiędzy przejściem typu crossover (po lewej) oraz crosswalk (po prawej).

Sprawa jest poważna i dotyczy prawie każdego, więc przypominamy o niej po raz kolejny.

1 stycznia w Ontario weszło w życie nowe prawo, karzące mandatem w wysokości $150-$500 każdego kierowcę, który przejedzie przez oznaczone przejście dla pieszych (typu crossover*) zanim ostatni pieszy dotrze na nim do chodnika! 

zz crossoverDotyczy to wszystkich przejść ze światłami oraz przejść przyszkolnych z opiekunami trzymającymi w rękach znak „stop“.

Po obu stronach takich przejść ruch kołowy musi teraz czekać na zejście z jezdni ostatniego pieszego, nawet wtedy gdy pozwala on sobie przekraczać jezdnię na świetle innym niż zielone.

Nowy przepis szczególną trudność może sprawić pojazdom skręcającym na światłach w lewo, kiedy wysuwają się one na środek skrzyżowania. Manewr skręcania może tu być skutecznie zablokowany przez pieszego, który spóźnia się z zejściem z pasów, podczas gdy skręcające auto zostanie osaczone przez strumień aut z naprzeciwka zanim zjedzie ze skrzyżowania.

Przejście przyszkolne z opiekunem

Przejście przyszkolne z opiekunem

Zgodnie z ustawą (Making Ontario’s Roads Safer Act) za przewinienie policjant może wlepić mandat w wysokości od $150 do $500, a nawet podwójnie wyższy o ile dojdzie do niego na przejściu przy szkole lub w strefie zwanej Community Safety Zone. Dotyczy to zarówno kierowców, jak motocyklistów oraz rowerzystów. Dodatkowo otrzymuje się 3 punkty karne.

Z drugiej strony pieszym nie wolno raptownie wchodzić na przejście dla pieszych w sytuacji, kiedy jadący w ich kierunku pojazd jest na tyle blisko, że nie mógłby się zatrzymać.

* Crossover – oznacza przejście przez jezdnię oznaczone pasami oraz dodatkowo uruchamianymi ręcznie światłami sygnalizacyjnymi i symbolem „X“ (podstawową różnicę wyjaśnia rysunek u samej góry).

UWAGA: Niektóre władze miejskie wprowadziły (lub wprowadzą) nowe typy przejść crossover, które nie mają ani świateł ani znaków „X“, ani nawet nie są uruchamiane ręcznie. Do nich również ministerstwo stosować będzie nowe prawo.

Dlatego zamieszczamy przykłady takich rozwiązań poniżej:

zz cross9

zz cross6 zz cross5

Odpowiednie przepisy na stronie Ministerstwa Transportuj – TUTAJ