Uchodźcy w Toronto – pierwszy krok integracji to edukacja

Lokalnie Top News sty 5, 2016 at 10:00 am

gwelcome2

Torontońskie szkoły przygotowują się na przyjęcie nowych imigrantów z Północnej Afryki.

Brumistrz John Tory powiedział, że spodziewa się, iż torontońskie szkoły w najbliższych miesiącach będą musiały rozpocząć naukę około 2500 uchodźców. To niezwykle ważne zadanie, które ma ułatwić nowym przybyszom bezbolesną integrację z kanadyjskim społeczeństwem.

Susan Giarino

Susan Giarino

Susan Giarino z TDSB (Toronto District School Board) uważa, że pierwszym krokiem są Szkolne Rady, które powinny zorganizować Centra Pomocy (Welcome Centre). Pierwsze dwa takie centra powstały już na zachodzie miasta w dwóch szkołach. Przygotowują się one do organizacji pomocy dla dzieci uchodźców.

- Pierwszą rzeczą jaką możemy zrobić, to krótki wywiad na temat poziomu wiedzy nowych uczniów, poznać ich sytuację i sytuację ich rodzin – mówi Giarino – Sprawdzane są dokumenty, dane demograficzne i edukacyjne.

Te informacje determinują kolejne kroki. Przede wszystkim podejmowana jest decyzja w jakiej klasie, na jakim poziomie dany uczeń powinien rozpocząć szkolną edukację.

Najważniejszym jednak elementem wstępnej edukacji jest nauka języka angielskiego.

- Mamy wiele materiałów, które oparte są na własnym, ontaryjskim programie nauczania – stwierdził David Goman, nauczyciel angielskiego – W trakcie nauki języka możemy też uczyć historii Kanady, zapoznawać z systemem politycznym i obyczajami. Później musi nastąpić uczenie pisania esejów w zależności od poziomu znajomości języka.

Nie jest jeszcze do końca pewne jak wielu Syryjczyków, bo to oni stanowia większość nowych przybyszów wśród 25 tysięcy świeżo przybyłych do Kanady uchodźców, osiedli się w Toronto. Władze miasta oceniają, że będzie ich około 2500.