Dolar rekordowo niski: 0.71

Rynek Top News sty 6, 2016 at 4:30 pm

Dolar kanadyjski pobił dzisiaj kolejny rekord, osiągając najniższy swój poziom od prawie 13 lat – 70.9 centów za dolara amerykańskiego nad ranem, potem poprawiając się nieco na 71.06.

Główny kanadyjski indeks giełdowy w Toronto S&P/TSX Composite spadł 141.84 punktów do poziomu 12,778.30.

Po raz ostatni dolar kanadyjski był wart mniej niż 71 centów USA w sierpniu 2003 roku, kiedy to wdrapywał się z historycznego minimum na poziomie 61,79 centów w styczniu 2002 r.

We wtorek główny ekonomista Bank of Montreal, Douglas Porter zapowiedział spotkanie czołowych ekonomistów jeśli „loonie“ spadnie poniżej 70 centów i handlowcy zaczną tracić zaufanie do waluty.

W 2015 dolar kanadyjski spadł aż o 16 procent w stosunku do waluty amerykańskiej, wykazując tendencję spadkową trzeci rok z rzędu. Nie pojawiło się spodziewane ożywienie w eksporcie, nie podniosły się ceny ropy.

- Kanada jest w samym środku kryzysu tożsamości – twierdzi Emanuella Enenajor, starszy ekonomista Bank of America Merrill Lynch. - W poprzedniej dekadzie Kanada była pośrednikiem, producentem towarów przetworzonych do USA. Dekadę wcześniej bezpośrednim wytwórcą. Jej tożsamość jest niejasna.

Dolar kanadyjski od lat odnotowuje długoterminowy spadek

Dolar kanadyjski od lat odnotowuje długoterminowy spadek