Taxi Scam czyli uważaj na torontońskiego taksówkarza

Rynek Top News sty 12, 2016 at 4:00 pm

zz taxi Taksówkarze okradli karty debetowe swoich pasażerów na ponad 55 tys. dolarów – twierdzi torontońska policja. Proceder trwa.

Policja ostrzega, że w Toronto działa grupa kierowców taksówek, która sczytuje w samochodzie karty bankowe pasażerów podczas dokonywania zapłaty, a następnie podmienia kartę na własną (z tego samego banku), przenosi na nią dane z czytnika i pędzi do bankomatów, aby opróżnić konta bankowe swych ofiar, zupełnie nie zdających sobie sprawy z tego co się stało.

- W ostatnich tygodniach dziesiątki pasażerów zgłosiło się na policję w tej sprawie, ale ten proceder nadal trwa, a nawet się nasila – powiedział det. Chris Beattie w wywiadzie dla CBC News.

Jego zdaniem oszustw dopuszcza się „niewielka grupa kierowców“, a najczęściej dochodzi do tego w centralnym Toronto i zwykle w godzinach nocnych.

zz taxi3Detektyw Beattie apeluje do pasażerów aby uważnie obserwowali swoją kartę oraz rachunek jaki dostają. Podejrzany rachunek zwykle posiada napis “Toronto Cabs“ lub „GTA Taxi“, a nie nazwę firmy taksówkarskiej. Podejrzane jest również to kiedy taksówkarz prosi o kartę oznajmiając, że nie może wydać reszty w przypadku płatności gotówką. Warto wówczas zapamiętać lub zapisać numer boczny taksówki.

Policja wpadła na trop oszustwa w połowie grudnia, kiedy urzędnik dochodzeniowy z TD Bank zgłosił 12 podobnych przypadków oczyszczenia kart z oszczędności. W sumie zgłoszone przypadki obejmują kradzież pieniędzy na kwotę ponad 55 tys. dolarów (65 skarg tylko z TD Bank).

Podobnego oszustwa dokonano w ubiegłym roku w Montrealu. Setki dolarów zniknęły z konta niektórych pasażerów po tym, jak za przejazd taksówką zapłacili kartami z Banku Montreal.