Globalne ocieplenie jest zbrodnią bez ofiar? Już nie

Kanada Top News sty 13, 2016 at 3:49 pm

Na łamach pisma “Nature” opublikowano jedne z pierwszych badań kanadyjskich naukowców, które tak szczegółowo opisują wpływ zmian klimatycznych na ekstremalne zjawiska pogodowe, powodujące straty materialne i śmierć wielu ludzi. Czy globalne ocieplenie wystawi nam wysoki rachunek?

zz nature3W ostatnich latach Tajlandię, Pakistan, Brazylię, Australię, Chiny, Indie i Sri Lankę nawiedziły katastrofalne w skutkach powodzie, które pochłonęły życie tysięcy ludzi i spowodowały zniszczenia, których naprawa zajmie nawet całe lata. Naukowcy zaczęli się zastanawiać, co jest przyczyną coraz częstszych powodzi, których skala jest znacznie większa niż dotychczas.

Modele klimatyczne od dawna wskazywały, że wzrost ilości gazów cieplarnianych w atmosferze wpłynie na cykl hydrologiczny, wobec czego spodziewać się należy częstszych i silniejszych opadów. Jednak do tej pory była to tylko teoria.

Publikacja naukowców z Oxfordu w Wielkiej Brytanii oraz Uniwersytetu Victoria w Kanadzie jest pierwszą, która pokazuje, że teoria nie jest już tylko teorią, lecz rzeczywistością. Podczas konferencji naukowcy jednoznacznie stwierdzili, że człowiek ma wpływ na intensywność opadów.

zz nature1

Potwierdzeniem tego jest analiza danych z lat 1951-2000, która wykazała wyraźny wzrost intensywności 24-godzinnych opadów, czy to deszczu czy też śniegu i deszczu ze śniegiem. Na północnej półkuli Ziemi w tym okresie nastąpił wzrost intensywności opadów o 7 procent.

Ocieplenie klimatu sprawia, że groźba wystąpienia ekstremalnych opadów wzrasta dwukrotnie. Im cieplejsza jest atmosfera, tym więcej może się w niej znajdować wilgoci, która przecież musi ostatecznie spaść na powierzchnię ziemi.

W drugiej części badań naukowcy przeanalizowali rekordowe ulewy i powodzie, które nawiedziły Anglię jesienią 2000 roku i spowodowały straty rzędu 1,7 miliarda dolarów.

zz nature2

Do tego celu skorzystano z projektu climateprediction.net, gdzie symulacje klimatyczne prowadzono na ponad 50 tysiącach komputerów osobistych wszystkich osób, które zdecydowały się wziąć udział w badaniu i w ten sposób wspomóc naukowców swoim sprzętem.

Twierdzenie, że globalne ocieplenie to zbrodnia bez ofiar nie jest już właściwe, ponieważ jak wynika z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WMO) w ciągu ostatnich 50 lat na skutek powodzi zginęło 2,3 miliona ludzi.

Z wynikami badań zapoznało się 10 niezależnych ekspertów z całego świata. Wszyscy byli zdania, że dowody na wpływ człowieka na intensywność opadów są solidne. Naukowcy zamierzają jeszcze dokładniej prześledzić intensywność opadów i częstotliwość występowania powodzi w drugiej połowie dwudziestego wieku.

Dzięki zebranym danym uda się wzbogacić i udoskonalić modele klimatyczne, a także przyczynić się do powstania lepszych systemów ostrzegania przed gwałtownymi zjawiskami, które będą w stanie ratować i chronić ludzkie życie.

Ocena różnych krajów świata pod względem aktywnego zapobiegania zmianom klimatycznym przeprowadzona przez Uniwersytet Oksfordzki. Kanada (podobnie jak USA) dostała ocenę najgorszą, gorszą niż Chiny i Polska, które oceniono... dobrze.

Ocena różnych krajów świata pod względem aktywnego zapobiegania zmianom klimatycznym przeprowadzona przez Uniwersytet Oksfordzki. Kanada (podobnie jak USA) dostała ocenę najgorszą, gorszą niż Chiny i Polska, które oceniono… dobrze.