Dolar poniżej 68 centów, ropa tańsza o kolejne 6%

Rynek Top News sty 16, 2016 at 12:30 pm

zz dolar1Kanadyjski dolar spadł wczoraj do poziomu 68.74 USD na początku sesji giełdowej, odzyskując nieco pod koniec dnia, aby zamknąć sesję na poziomie 68.82 USD.

Ostatni raz taki kurs odnotowano prawie 13 lat temu, w kwietniu 2003 r.

Kanadyjska waluta spada non-stop wobec amerykańskiej już 11 dzień z rzędu bez zmiany trendu. Tak długiej złej passy nie notowano od 1970 roku. Loonie spadł także wobec euro, funta brytyjskiego i japońskiego jena.

zz dolar2

Spadła również ponownie cena ropy na światowych rynkach, zatrzymując się na poziomie 29.42 USD za baryłkę. Ostatni raz taka cena wystąpiła w roku 2003.

Spadająca sena ropy (z poziomu $100 za baryłkę w lecie 2014 roku) stanowi jedną z głównych przyczyn spadku kursu kanadyjskiego dolara.

- Niższe ceny ropy naftowej mają negatywny wpływ netto na gospodarkę kanadyjską i na dolara kanadyjskiego - mówi głowny ekonomista BMO, Douglas Porter. - Waluta prawdopodobnie pozostanie pod presją spadkową razem z cenami ropy cen ropy naftowej, co zapewne nie ulegnie zmianie do drugiego kwartału roku.

zz dolar3

Na giełdach w Ameryce Północnej zapanował pesymizm. Indeks Toronto Stock Exchange odnotował na zamknięciu spadek o 2.1% (263 punktów do poziomu 12,073). Ostatni raz było tak w czerwcu 2013 r. Wszystkie 10 sektorów w TSX traci grunt, na czele z rynkiem energii i zasobów finansowych.

Dodatkowo słabe dane opublikował Fed dla przemysłu USA. Tak źle w przemyśle nie było od apogeum kryzysu finansowego w 2009 roku – długi jest już przede wszystkim okres spadków produkcji. Do najniższych poziomów spadł też wskaźnik produkcji Fed z Nowego Jorku za styczeń. Bardziej niż prognozowano spadała też sprzedaż detaliczna.

Mimo że słabość gospodarki doprowadzi do prawdopodobnego przesunięcia kolejnych podwyżek stóp procentowych, giełda przy Wall Street zareagowała silnymi spadkami. Przemysłowy indeks DJIA traci ponad 2 proc., a technologiczny Nasdaq aż 2,3 proc.