Polak z Kanady i jego Syrena

Polacy w Kanadzie Top News sty 21, 2016 at 4:00 pm
Syrena Meluzyna R

Syrena Meluzyna R

Założona przez Arkadiusza Kamińskiego, Polaka mieszkającego w Toronto, firma AK Motor International Corporation wyprodukowała w Polsce wyczynową wersję Syreny, która ma powstać docelowo w liczbie 25 egzemplarzy.

Kamiński jest synem polskich emigrantów. Jego ojciec działał w “Solidarności”. Jego marzeniem od wielu lat było wskrzeszenie polskiej, unikatowej marki samochodu Syrena, zaś jego firma AK Motor specjalizuje się w innowacjach technologicznych, biznesowych, a także w komercjalizacji i licencjonowaniu aktywów majątkowych.

Każde z tych cacek będzie kosztować od 60 000 euro. Auto zadebiutowało 12 grudnia 2015 roku podczas 53. Rajdu Barbórka na odcinku specjalnym na ulicy Karowej w Warszawie. Projekt ujrzał światło dzienne za sprawą współpracy AK Motor i Proto Cars z Nysy.

Samochód mierzy 4,04 m długości, 1,82 m szerokości i 1,44 m wysokości. Rozstaw osi wynosi 2,51 m. Nadkola tej wyczynowej wersji wypełniają 18-calowe felgi okalane przez opony Pirelli 225/650-18LTVA RE7. Za napęd posłużył 2-litrowy, 4-cylindrowy, 4-suwowy, turbodoładowany silnik o mocy 400 KM. Moment obrotowy wędruje na obie osie. Pojazd od 0 do 100 km/h rozpędza się w około 3,5 s i waży tylko 1100 kg. Niektóre podzespoły zostały zapożyczone od Mitsubishi Lancera EVO. Samo nadwozie oparto na rurowej ramie przestrzennej.

zz syrena2Odmiana R wyróżnia się mocno poszerzonymi nadkolami, zderzakami z wlotami powietrza, smuklejszymi i bardziej opływowymi lusterkami, tylnym spojlerem, dyfuzorem, powiększoną osłoną chłodnicy oraz nakładkami na przednie światła. Jak na auto z rajdowym rodowodem przystało, bagażnik i maskę otwiera się przy użyciu tzw. spinek. Dopełnienie bezkompromisowego wizerunku stanowi spartańskie wnętrze, uboższe o wszelkie zbędne elementy, które niepotrzebnie windowałyby wagę. W miejscu zwykłych foteli, znalazły się bardzo lekkie siedzenia Recaro z wielopunktowymi pasami. Wysoki poziom bezpieczeństwa zapewnia specjalna klatka. Producent zaprezentował także bardzo ciekawy projekt dwuosobowego coupe – Ligea. Logo zaprojektował Paweł Panczakiewicz, który jest spokrewniony ze Stanisławem Panczakiewiczem, projektantem oryginalnej Syreny.