Manifestacja Klubu Gazety Polskiej w Ottawie

Polacy w Kanadzie Top News sty 25, 2016 at 6:37 pm

zz ottawa1 zz ottawa2 23 stycznia w Ottawie odbył się protest zorganizowany przez tamtejszy Klub Gazety Polskiej, pod hasłem “Ręce precz od polskiej demokracji”. Celem politycznej manifestacji był sprzeciw wobec ingerencji Unii Europejskiej, niektórych polityków Niemiec oraz niemieckich środków masowego przekazu w suwerenne, wewnętrzne sprawy Polski.

Jak informuje z Ottawy Wacław Kujbida na stronie www.tvniezaleznapolonia.org, protest rozpoczął się o godzinie 13:00 w centrum miasta, przed siedzibą Delegatury Unii Europejskiej, przy ulicy Metcalfe 150. Pomimo, że był to sam środek mroźnej, kanadyjskiej zimy, na protest przybyło wielu uczestników nie tylko z Ottawy, ale i spoza miasta. W manifestacji wzięli licznie udział zarówno Polacy z Toronto, Mississaugi, St. Catherines, Waterloo, jak i z Guelph w Ontario. Licznie reprezentowana była delegacja z Montrealu wraz z przedstawicielami tamtejszego Klubu Gazety Polskiej.

zz ottawa3 zz ottawa4Z Toronto, uczestnicy poświęcić musieli sześć godzin na przebycie 550 kilometrów jazdy samochodem w jedną stronę. Nie zabrakło również wśród przyjezdnych osób po świeżo przebytej operacji serca.

Wśród protestujących uwagę zwracała nie tylko imponująca ilość flag Rzeczypospolitej Polskiej, ale również, niezwykle wymowne plakaty i banery. Szczególnie te, zaadresowane do Donalda Tuska, Martina Schulza, Guntera Oettingera, Guy Verhofstadta i Jeana Claude Junckersa. Swoją solidarność zamanifestowały również osoby z lokalnej grupy kanadyjskich Ukraińców, uczestnicząc z flagą narodową Ukrainy w tym proteście.

Po odczytaniu przesłania i po skandowaniu haseł przed siedzibą Unii Europejskiej, uczestnicy przemaszerowali pochodem, środkiem głównych ulic Ottawy, w kierunku Ambasady Niemiec w Kanadzie.

Po przybyciu około godziny 14:00 przed siedzibę Ambasady Niemiec przy ulicy Waverley 1 w Ottawie, ponownie odczytano przesłania i skandowano hasła. Oprócz głównych, wyrażających sprzeciw mieszaniu się Guntera Oettingera, Guy Verhofstadt i Jeana Claude Junckersa w polską suwerenność sugerowano także głośno Martinowi Schulzowi powrót do szkoły średniej i jej ukończenie.

Równie głośno i masowo, w obu miejscach tego politycznego protestu, wyrażano poparcie dla rządu Beaty Szydło, dla prezydenta Andrzeja Dudy jak i dla partii Prawa i Sprawiedliwości.

Cała manifestacja – jako adresowana do tutejszych instytucji – odbywała się w języku angielskim.