Pod Muszką

Polacy w Kanadzie luty 2, 2016 at 2:29 pm

Grupa Artystyczna L.E.P. Pod Muszką powstała dwa lata temu z serca, pomysłu oraz inicjatywy krakowskiego aktora i reżysera teatralnego Krzysztofa Jaworskiego. Nazwa nawiązuje do starej, miejskiej tradycji – każdy słyszał o „Piwnicy pod Baranami”, studenci do dziś spotykają się chętnie „Pod Jaszczurami”, dziennikarze „Pod Gruszką”, na piwo chodzi się „Pod Złotą Pipę”, wciąż istnieje słynny bar mleczny „Pod Temidą”, a do najmodniejszych hoteli na Starym Mieście zalicza się ten „Pod Różą”.

zz muszka1

„Muszka” ma dwa lata. Uwiła sobie gniazdko w niewielkiej kawiarence Sweet Breeze Cafe, prowadzonej przez urocze małżeństwo – Renię i Sławka, w Brampton, na polskiej plazie przy kościele Św. Eugeniusza de Mazenod. Piątkowe „Podwieczorki przy mikrofonie” to kameralne, ciepłe, pełne emocji i wzruszeń spotkania z muzyką, poezją i humorem. Na niewielkiej scence zaprezentowała się już plejada dziewiętnastu różnych artystów w przeszło dwudziestu zróżnicowanych tematycznie programach. Obok stałego składu bowiem „Muszka” z przyjemnością promuje młode polonijne talenty muzyczne, wokalne i estradowe. Podczas gdy artyści dbają o strawę duchową, właściciele częstują domowym ciastem, kawą i herbatą i symboliczną lampką wina, bo z upływem czasu atmosfera często gęstnieje od nostalgii, sentymentów i wspomnień. A to przenosimy się w brukowane, krakowskie ulice, gdzie na

Brackiej pada deszcz,

a to

rżą konie u sań,

Aleksander Siergiejewicz przechadza się,

a to znów

rosną skrzydła u ramion, 
czas się w wieczność przemienia…

Nasz nadworny poeta Janusz Panasiuk, sypie z rękawa strofami pełnymi mądrości i metafor, a nad wszystkim czuwa, zawsze „pod muszką”, Krzysztof.

Z nowym rokiem „Muszka” w swoich twórczych lotach zataczać zaczęła szersze kręgi. Planuje częściej odwiedzać gościnne progi restauracji „Orbit” w Mississauga. To tu, już 26 lutego odbędzie się Jazzowy Wieczór „Niezapomniane Standardy”, w których wystąpi znaczna część stałego składu Grupy L.E.P. Wojtek Bochenek zagra na fortepianie, Wiesław Szczepaniak na perkusji, Świętosław Iwasiuk na gitarze. Przez tęskne klimaty jazzowych rozterek prowadzić będą dwie świetne wokalistki – Ilona Kowalik-Urbaniak i Anna Adamczewska-Niewulis. Wcześniej ten sam program zostanie przedstawiony w mateczniku – Sweet Breeze Cafe, 12 lutego.

Jazz – „ Niezapomniane standardy” to jeden z większych programów, nad którymi pracują artyści „Muszki”. W zeszłym roku odbył się pamiętny spektakl piosenek autorstwa Wojciecha Młynarskiego „Róbmy swoje”, udaną imprezą muzyczną okazały się „Urodziny u Rodziny”, a na początek kwietnia br. grupa zapowiada premierę piosenek z Kabaretu Starszych Panów „Piosenka jest dobra na wszystko”.

Informacje o planowanych spektaklach oraz biletach uzyskać mogą Państwo u Moniki (289.878.6779), Krzysztofa (905.542.3272), w restauracji Orbit (905.290.7000) oraz kawiarni Sweet Breeze Cafe (905.452.1331).

Grupa L.E.P. „Pod Muszką” zaprasza.

Kaja Cyganik