Stopa bezrobocia wzrosła do 7.2%

Rynek Top News luty 5, 2016 at 3:30 pm

zz stopa2Najnowsze badania wykazały, że Kanada straciła w styczniu 5.700 miejsc pracy, a stopa bezrobocia wzrosła z 6,6 do 7,2%. To o 2.3% więcej niż w USA i największa różnica w ciągu ostatnich 14 lat.

Zatrudnienie spadło najbardziej w takich prowincjach jak Alberta (aż 10 tysięcy stanowisk), Manitoba i Nowa Fundlandia.

Według StatsCan okazało się, że Ontario jest jedyną prowincją w której zatrudnienie wzrosło w styczniu aż o 20 tysięcy stanowisk (1.5% więcej niż przed rokiem). Stopa bezrobocia w prowincji Ontario utrzymuje się na stałym poziomie 6,7 procent, ponieważ na rynku pracy pojawiło się więcej ludzi.

zz stopa

Kanadyjska stopa bezrobocia w ostatnich latach (StatsCan)

Główny ekonomista Bank of Montreal, Doug Porter, zauważył, że stopa bezrobocia w Kanadzie nie była tak dużo wyższa od amerykańskiej w ostatnich 14 latach. W USA Bureau of Labor Statistics poinformowało w piątek, że stopa bezrobocia w tym kraju wynosi obecnie 4,9%.

Obecne dane zauważają jeszcze jeden kamień milowy: stopa bezrobocia Alberty jest obecnie wyższa niż średnia krajowa, co wydarzyło się po raz pierwszy od 28 lat! Powodem jest panujący kryzys na rynku wydobycia ropy.

Ale i tak pomimo spadku wydobycia naftowej, sektorowi zasobów naturalnych przybyło w styczniu 1400 nowych miejsc pracy. Jednak zatrudnienie w tym sektorze jest wciąż o 3,6% niższe niż rok temu.

zz stopa3