Coraz więcej Kanadyjczyków zostaje w domu

Kanada Top News luty 8, 2016 at 10:00 am
flor

Wakacje na Florydzie nie na kieszeń przeciętnego Kanadyjczyka

Tracący na wartości loonie sprawia, że zagraniczne podróże stają się coraz bardziej kosztowne.

Wielu Kanadyjczyków, którzy do tej pory uciekali na okres zimy w poszukiwaniu ciepła na południe teraz rezygnuje z tych wyjazdów. Wśród nich jest 71-letnia Grace Tenhoeve z Waterdown w Ontario, która co roku jeździła wraz z mężem na Florydę na trzy miesiące kąpać się w oceanie i wygrzewać na słońcu. W tym roku zdecydowała się pozostać w domu. Mówi, że nie stać ich na wydanie większej ilości pieniędzy niż to robili dotychczas. A w sytuacji, gdy dolar kanadyjski wart jest około 72 centów amerykańskich te wydatki są znacznie większe.

- Nie jesteśmy bogaci – mówi nie bez żalu pani Tenhoeve.

Ale z malejącą wartością looniego nie mniejszy problem mają amerykańskie kurorty, bo odnotowuja równie duży spadek gości z Kanady. Niektóre miejscowości nawiedzane przez kanadyjskich wczasowiczów próbują jakoś temu zaradzić. I tak takie miejsca jak Scottsdale w Arizonie., Kissimmee na Florydzie czy Myrtle Beach w Południowej Karolinie próbują zwabić Kanadyjczyków oferując spore zniżki, które rekompensowałyby słabość kanadyjskiej waluty.

- Scottsdale kocha Kanadyjczyków – mówi Rachel Pearson z Biura Obsługi Turystycznej w mieście – Dlatego oferujemy spore ulgi. Turyści z północy mogą zapomnieć o złym kursie dolara kanadyjskiego.

Wyłącznie dla Kanadyjczyków przygotowano specjalną 25% zniżkę za zakwaterowanie, dodatkowo bony na posiłki oraz zniżki na polu golfowym, wycieczki statkiem, specjalne bony na zakupy w sklepach.

“Kurs waluty możemy wyrzucić przez okno! U nas loonie jest równy z dolarem amerykańskim!” – reklamuje się Spa Lamar – popularny salon odnowy biologicznej w mieście.

Phoeniccian Resort

Phoeniccian Resort

Niektóre hotele, jak Phoeniccian Resort w Arizonie do oferty dołączają – przy wykupie trzech nocy w hotelu – czwartą noc za darmo.

- Ta oferta ma sprawić, że Kanadyjczycy będą czuli, że wartość ich waluty nadal ma wartość – mówi Denise Seomin, dyrektor marketingu Phoeniccian Resort.

Według Statistics Canada Kanadyjczycy mniej chętnie podróżują w tym roku za granicę. W październiku i listopadzie na południe do USA wybrało się o 23% mniej turystów niż w tym samym okresie ubiegłego roku.

Spadek podróży odnotowują też biura turystyczne.

- Rezerwacje na wyjazdy na południe spadły tej zimy drastycznie – twierdzi Allison Wallace z Flight Centre. Zwraca jednak uwagę, że Kanadyjczycy chętniej podróżują do ciepłych resortów w Meksyku i na Karaibach, gdzie pakiety wakacyjne wciąż nie są na ich kieszeń.

Pani Grace Tenhoeve mówi, że mimo tych zachęt w tym roku nie wyjedzie nigdzie na południe i zimę spędzi w Kanadzie. Tym bardziej, że oboje z mężem znaleźli na miejscu równie przyjemne miejsce co na Florydzie, a przy tym znacznie tańsze. Cztery razy w tygodniu chodzą na kryty miejski basen.

- Woda ma temperaturę 26 stopni Celsjusza, jest czysta i spokojna – mówi – Po co mamy jechać na Florydę?