Taksówkarze odwołali piątkowy protest

Lokalnie Top News luty 10, 2016 at 7:08 pm

taksowka

Torontońscy taksówkarze zreflektowali się i odwołali zapowiadany na piątek protest, który miał sparaliżować miasto.

Jak  pisaliśmy, United Taxi Workers Association zamierzał przeprowadzić protest w piątek w godzinach wieczornych, który miał zablokować ruch w mieście podczas szczytu, tuż przed rozpoczęciem meczu NBA All-Star.

Na konferencji prasowej w środę przedstawiciel UTWA, Paul Sekhon powiedział, że stowarzyszenie zdecydowało sie odwołać demonstrację.

- Nigdy nie mieliśmy zamiaru psuć wydarzenia, jakim jest spotkanie NBA All-Star, ale zostaliśmy wprowadzeni w błąd i teraz każdy z nas czuje się winny – powiedział Sekhon.

Dodał, że decyzję o odwołaniu protestu taksówkarze podjęli po spotkaniu z miejskim radnymi sympatyzującymi z ich postulatami.

- Zdajemy sobie sprawę, że nasza akcja spowodowałaby bałagan w mieście i straty dla lokalnych firm i duże niedogodności dla społeczeństwa – stwierdził.

Protest miał nakłonić władze miasta do wprowadzenia restrykcji w stosunku do firmy UberX, która działa w Toronto od ponad roku i jest coraz popularniejsza. UberX łączy użytkowników aplikacji z ludźmi, którzy zarejestrowali się jako kierowcy i są chętni do podwożenia pasażerów własnymi pojazdami w oczekiwanym kierunku.

Uber twierdzi, że usługa, jaką świadczy to serwis komunikacyjny, a nie taksówkowy, a zatem jest zwolniny z przepisów dotyczących taksówek. W rezultacie kierowcy pracujący dla UberX nie muszą kupować licencji taksówkowych ani zdawać wymaganych egzaminów.

Taksówkarze twierdzą, że przez tę nieuczciwą konkurencję tracą klientów, bo kierowcy pracujący dla UberX nie są zobowiązani do przestrzegania tych samych wymogów, przez co mogą pobierać niższe opłaty.

Na tej samej konferencji prasowej radny Glenn De Baeremaeker zwrócił się do mieszkańców Toronto i turystów, by nie korzystali z “nielegalnych” usług firmy Uber.

Poproszony o komentarz w sprawie odwołanego protestu burmistrz miasta John Tory stwierdził, że ich decyzja jest racjonalna i rozsądna. Tory powtórzył, że władze miasta ponownie przeanalizują obowiązujące przepisy. Przewiduje, że zostaną one zaktualizowane na wiosnę.