Polowali na zorzę, złowili białozura

Kanada Top News luty 11, 2016 at 4:00 pm

zz bialozurNaukowcy polowali na zorzę polarną, a uchwycili niezwykłego ptaka, zagrożonego wyginięciem. 

Kanadyjscy specjaliści z organizacji Churchill Northern Studies Centre umieścili kamerę, żeby uchwycić zorzę polarną na arktycznej tundrze. Jednak przez przypadek zarejestrowali przedstawiciela tamtejszej fauny. Przed obiektywem kamery, którą zainstalowali w północnej części prowincji Manitoba, pojawił się przedstawiciel jednego z największych sokołów na świecie. To białozór (Gyrfalcon), arktyczny gatunek sokoła.

Zobacz film na stronie The Globe & Mail.

Jest to gatunek zagrożony wyginięciem i pozostaje pod ścisłą ochroną gatunkową.

Białozór występuje na prawie całej północnej półkuli, zasiedla arktyczną część Eurazji i Ameryki Północnej. Gnieździ się na Półwyspie Skandynawskim, Islandii, w północnej Finlandii i Rosji. W zależności od regionu geograficznego zamieszkują je inne gatunki. Rozpiętość skrzydeł tych ptaków wynosi 135 cm.

Wśród sokołów oprócz rozmiarów wyróżnia się największą zmiennością ubarwienia – występują trzy odmiany barwne. Upierzenie zmienia się wraz z szerokością geograficzną – ptaki z najbardziej północnego areału są prawie zupełnie białe ze skąpymi czarnymi plamkami, a południowe populacje mają brązowy lub łupkowoszary wierzch. Młode ptaki są zwykle ciemniejsze, brunatnoszare.

Głównym pokarmem białozorów są kuropatwy, cietrzewie, pardwy i kaczki. Na niektórych obszarach chwyta w większości alczyki, lemingi lub zające polarne i inne małej wielkości ssaki. Poluje latając nisko nad ziemią, aby wypłoszyć ofiarę. Może też chwytać ofiary z ziemi lub na wodzie. Nie pogardzi napotkaną padliną.