W okręgu Whitby-Oshawa Torysi miażdżą konkurencję

Lokalnie Top News luty 12, 2016 at 5:56 am
Lorne Coe mógł liczyć tylko na wsparcie Patricka Browna

Lorne Coe mógł liczyć tylko na wsparcie Patricka Browna

Wybory uzupełniające w okręgu Whitby-Oshawa wygrał konserwatywny kandydat Lorne Coe. Czy jest szansa na wzrost popularności Torysów?

Jim Flaherty i Christine Elliott

Jim Flaherty i Christine Elliott

W okręgu Whitby-Oshawa Konserwatyści wygrywają od 1995 roku. Najpierw z tego okręgu w parlamencie prowincyjnym zasiadał Jim Flaherty, potem, gdy przeszdł on do polityki na szczeglu federalnym, posłem z tego okręgu była jego żona, Christine Elliott. Po przegranej w wyścigu na szefa prowincyjnej partii Torysów, Elliott zrezygnowała z posłowania i objęła funkcję Rzecznika Praw Pacjenta. Stąd wynikła konieczność rozpisania wyborów uzupełniających.

Jak zwykle takie wybory są dla partii rywalizujących o władzę swego rodzaju testem, sondażem nastrojów społeczeństwa i prognozą na przyszłość. Stąd przywódcy partyjni przykładają ogromną wagę do kampanii wyborczej w tych okręgach, w których do takich wyborów dochodzi.

Elizabeth Roy wspierali Justin Trudeau i Kathleen Wynne.

Elizabeth Roy wspierali Justin Trudeau i Kathleen Wynne.

Tak też bylo w przypadku kampanii w okręgu Whitby-Oshawa. Kandydatkę Liberałów, Elizabeth Roy, wspierała nie tylko premier Ontario, Kathleen Wynne, ale do okręgu pofatygował się sam premier Kanady, Justin Trudeau, by namawiać do głosowania na Roy.

Okazało się, że te wysiłki nie przyniosły oczekiwanego rezultatu. Wygrał Lorne Coe zbierając ponad 50% głosów, co oznacza wyborczy nokaut rywali mimo, że nie mógł liczyć na wsparcie tak wysokiej rangi polityków a jedynie na szefa ontaryjskich Torysów, Patricka Browna.

Niki Lundquist

Niki Lundquist

Czy wynik wyborów jest dobrą wróżbą na przyszłość dla Browna i jego kolegów? Szef Konserwatystów uważa, że bardzo wysokie zwycięstwo Coe świadczy o coraz większym niezadowoleniu z rządów liberalnej premier Kathleen Wynne . Z kolei Liberałowie w powyborczych wypowiedziach podkreślają, że okręg Whitby-Oshawa jest tradycyjnie bardzo konserwatywny, że Coe miał poparcie popularnej tutaj Christine Elliott. Jednak zaskoczeni są rozmiarami zwycięstwa.

Z kronikarskiego obowiązku należy podać, że trzecie miejsce w tych wyborach zajęła kandydatka NDP, Niki Lundquist.