Tak zimno dawno nie było

Lokalnie Top News luty 14, 2016 at 9:32 am

mroz2

Jeżeli już musimy wyjść z domu, to załóżmy na siebie ciepłe ubranie.

Meteorolodzy z Environment Canada ogłosili alert z powodu ekstremalnie niskich temperatur, jakie nawiedziły rejon GTA. W niedzielę rano temperatura osiągnęła -23 stopnie Celsjusza, ale ze względu na wiatr odczuwana była jako -29 stopni. Jest nadzieja, że w południe wzrośnie do -10 stopni.

Arktyczna aura nie ustąpi jednak i wieczorem, w związku z oczekiwanym silnym wiatrem temperatura może spaść do -30 stopni, a z wiatrem odczuwana będzie jak -40.

Według synoptyków zanotowano tegoroczny rekord zimna w Toronto i okolicach. Najzimniej było w Oshawie, gdzie temperatura powietrza wynosiła -27 stopni – i jest to więcej od rekordu zimna, jaki notowano tam w 1979 roku, gdy słupek rtęci sięgał -23 stopni Celsjusza.

Lekarze ostrzegają, że w tak niskiej temperaturze istnieje duże ryzyko odmrożeń skóry i hipotermii. Władze miasta zwróciły się do mieszkańców, by upewnili się, czy samotni sąsiedzi lub starsi członkowie rodzin nie mają problemów związanych z pogodą.

Lekarze podkreślają, że w czasie występowania tak niskich temperatur należy odpowiednio się ubrać. Najlepiej założyć na siebie wiele warstw odzieży “na cebulkę”, ciepłe skarpety, rękawiczki, czapki i szalik.