Rogers oskarżany o zduszanie konkurencji

Rynek Top News luty 17, 2016 at 3:00 pm

zz rogersMała firma telekomunikacyjna Sugar Mobile, która sprzedaje plan telefonii bezprzewodowej za $19 miesięcznie twierdzi, że Rogers Communications zagraża jej przetrwaniu poprzez zamierzane odcięcie jej od roamingu.

Może się okazać, że 23 lutego użytkownicy firmy Sugar będą odcięci od sieci, chyba że federalny regulator CRTC zadziała na korzyść firmy i powstrzyma Rogersa przed odcięciem oferty roamingu.

Rogers ze swojej strony twierdzi, że zmuszony jest anulować transakcję, ponieważ Sugar narusza warunki umowy.

Sugar Mobile wystartował w styczniu, oferując $19 na miesiąc za nieograniczoną ilość rozmów i sms-ów oraz 200 MB danych. Jednak Sugar korzysta z aplikacji, która łączy użytkowników z dostępnymi sieciami WiFi, zmniejszając uzależnienie od sieci bezprzewodowych gigantów telekomunikacyjnych.

- Większość ludzi znajduje sie w hotspotach Wi-Fi przez 85-90% czasu – mówi prezydent i CEO Sugar – Samer Bishay. Jest to innowacja, jaką przewidywali wcześniej niektórzy analitycy, sprawiająca, że abonenci otrzymują więcej opcji za niższe ceny. Ale w chwili gdy nie używają Wi-Fi muszą korzystać z roamingu z sieci Rogersa.

Rogers planuje 23 lutego odcięcie tych klientów, na co Sugar odpowiedział skargą do CRTC.

Sugar jest własnością Ice Wireless, która to firma oferuje usługi bezprzewodowe na terytoriach północnych i w północnym Quebecu. I na umowę z tą właśnie firmą powołuje się Rogers.

- Cenimy sobie nasze stosunki z Ice Wireless i mamy nadzieję, że to naruszenie naszej umowy zostanie rozwiązane – powiedział Aaron Lazarus, dyrektor Rogersa ds. kontaktów publicznych w e-mailu do CBC News. - Rogers nigdy nie miał umowy żadnego rodzaju z Sugar Mobile.

Z kolei Sugar twierdzi, że wszystko jest próbą tłumienia konkurencji.

- Rogers najwyraźniej czuje się zagrożony przez innowacyjność i konkurencję ze strony Sugar Mobile. I powinien. Kanadyjczycy zbyt długo płacili zawyżone ceny dla usług telefonii bezprzewodowej – napisał Sugar w skardze do CRTC.