Free TV Box: Telewizja za darmo, legalnie

Rynek Top News luty 22, 2016 at 3:30 pm

zz android1 Reklama brzmi wręcz niewiarygodnie: „Pożegnaj się raz na zawsze z telewizją kablową i miej dostęp do całkowicie bezpłatnej telewizji“ – przekonuje odbiorców w Kanadzie firma Free TV Boxes. Sprzedaje ona w sieci gotowe urządzenia (skrzynki Android) do odbioru telewizji, które nazywa „mordercami kabla“.

„Dzięki nim macie natychmiastowy dostęp do każdego odcinka każdego serialu i nigdy nie płacicie żadnych rachunków miesięcznych. Wystarczy jednorazowo zakupić skrzynkę, której cena w zależności od modelu waha się od 100 do 200 dolarów.

Skrzynki Android przypominają nieco system Apple TV czy Netflix ale posługują się systemem operacyjnym Android. A to oznacza, że można w nich zainstalować program, który umożliwia dostęp do praktycznie nielimitowanej ilości seriali i filmów.

Użytkownik podłącza skrzynkę do swojego telewizora i ogląda to co sam wybierze, bez przerw na reklamy. Jedyny koszt to zakup skrzynki Android.

Podobną usługę zapewnia Joel Adams z firmy Android TV Boxes Canada w Nowej Szkocji, firmy mieszczącej się w prywatnym mieszkaniu.

Na pomysł sprzedaży skrzynek Android wpadł Joel Adams z Nowej Szkocji, szef Android TV Boxes Canada. Zamawia je Chinach, ładuje program i sprzedaje w sieci. Najpopularniejszy model kosztuje $120.

Na pomysł sprzedaży skrzynek Android wpadł Joel Adams z Nowej Szkocji, szef Android TV Boxes Canada. Zamawia je Chinach, ładuje program i sprzedaje w sieci. Najpopularniejszy model kosztuje $120.

Z punktu widzenia prawnego w Kanadzie korzystanie ze skrzynki nie łamie prawa, przynajmniej na razie. Użytkownicy wprawdzie oglądają treści chronione prawem autorskim, ale nie ściągają ich do siebie (download), nie jest więc dokonywana dystrybucja. Ale tak zwane media strumieniowe (streaming) są na razie w Kanadzie w szarej strefie, co z kolei nie oznacza, że w nielegalnej. Nie wiadomo jednak, jak długo. Zdaniem agend rządowych, każde ewentualne naruszenie praw autorskich musi być badane i oceniane indywidualnie, a nie na podstawie przepisów ogólnych. Najbardziej poszkodowane są w tym przypadku telewizje kablowe i to pewnie z ich strony nastąpi kolejne posunięcie.

Jak dobrze pamiętamy, telewizja też kiedyś była za darmo, dopóki nie zlikwidowano analogowego nadawania.