Ogień olimpijski zapłonie w Bieszczadach

Polacy w Kanadzie Top News luty 24, 2016 at 12:10 pm
Igrzyska Polonijne Karkonosze 2014

Zdjęcia z Zimowych Igrzysk Polonijnych – Karkonosze 2014. Fot. Polonia Sport

zz igrzyska2 W najbliższą sobotę, 27 lutego, w Bieszczadach rozpoczną się XII Światowe Zimowe Igrzyska Polonijne. Impreza organizowana co dwa lata w różnych miastach Polski, naprzemiennie w systemie lato – zima, przez Stowarzyszenie Wspólnota Polska, przyciąga rzesze polonijnych zawodników z najodleglejszych zakątków świata. W tegorocznej zimowej edycji udział weźmie kilkunastu Polaków mieszkających na stałe w Kanadzie.

Igrzyska retro, narciarstwo alpejskie, narciarstwo biegowe, nordic walking, snowboarding, biathlon, wielobój łyżwiarski, hokej na lodzie i short track to dyscypliny, w których w ciągu tygodnia zawodnicy zmierzą się ze swoimi umiejętnościami i konkurencją z partycypujących krajów. Zawody odbędą się w Ustrzykach Dolnych (stacja narciarska „Gromadzyń”), Sanoku (Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji” oraz w Ustajnowej Górze (trasa biegowa „Pod Żukowem”). Sportowcy zakwaterowani będą w kompleksie hotelowym Arłamów, gdzie powstanie wioska olimpijska. Przeważająca część zawodników biorących udział w tegorocznych zmaganiach na śniegu i lodzie to mieszkańcy byłego bloku wschodniego (Litwa, Ukraina, Rosja, Białoruś, Kazachstan, Mołdawia). Silne przedstawicielstwo ma Austria, Niemcy i Czechy, nie zabraknie także sportowców z krajów skandynawskich (Norwegia, Szwecja, Finlandia), Bułgarii, Węgier, Luksemburga, Kanady i USA. Każdy z zawodników ma prawo zgłoszenia udziału w trzech dyscyplinach indywidualnych i dwóch zespołowych.

Imprezę honorowym patronatem objął Prezydent RP Andrzej Duda oraz Marszałek Województwa Podkarpackiego Władysław Ortyl, który na oficjalnej stronie internetowej igrzysk zapewnia:

Cieszę się, że mogę powitać gości z różnych zakątków świata na słynącej z gościnności podkarpackiej ziemi. To dla nas wyróżnienie i przyjemność, że Polonusi – miłośnicy sportów zimowych – odwiedzają nasz zakątek Polski, aby wziąć udział w igrzyskach, których przesłaniem jest dewiza starożytnych Greków – „Szybciej, Wyżej, Mocniej”. (…) Województwo Podkarpackie jest miejscem szczególnie związanym z pielęgnowaniem pamięci o więzi, jaka łączy rozsianych po świecie Polaków z Ojczyzną przodków.(..) Mam nadzieję, że Arłamów, Ustrzyki Dolne, Sanok, Przemyśl i Ustianowa – gdzie odbywać będą się zawody – staną się miejscami szlachetnej sportowej rywalizacji w duchu fair play, pozwalając zdobywać sukcesy, szlifować formę oraz sięgać po najwyższe laury (…)”.

Igrzyska Polonijne Karkonosze 2014Historia sportowych zawodów polonijnych sięga sierpnia 1934 roku, kiedy to po raz pierwszy zorganizowano letnie igrzyska. Od samego początku główną ideą przyświecającą imprezie była integracja rozsianych po świecie Polaków, ze szczególnym naciskiem na młodzieżowe środowiska polonijne, upowszechnianie sportu, krzewienie kultury fizycznej oraz przybliżenia kultury, języka i tradycji przodków. Podkreślano istotę stworzenia możliwości do odradzania się uczuć patriotycznych. Do pomysły wrócono po II wojnie światowej, ale w rzeczywistości Igrzyska nabrały regularności i rozpędu dopiero w 1997 roku w Lublinie. Każde z Igrzysk rozpoczyna zapalenie znicza olimpijskiego i ślubowanie olimpijskie. Imprezie towarzyszą koncerty muzyczne i wycieczki krajoznawcze (w tym roku całodniowa wycieczka do Lwowa). Patronatem medialnym i współorganizatorem igrzysk jest TV Polonia.

Igrzyska Polonijne  - Karkonosze 2014 - 61Podczas XI Światowych Zimowych Igrzysk Polonijnych w Karpaczu udział wzięło 523 Polonusów z 21 krajów. Najwięcej złota w Karkonoszach – 62 krążki – zdobyli Litwini, którzy jednocześnie stając na podium 160 razy, w klasyfikacji medalowej wyprzedzili Polonię czeską i rosyjską. Team Canada liczący 12 osób przywiózł 24 medale, 9 złotych, 8 srebrnych i 7 brązowych. Według olimpijskich zasad uczestnictwo w zawodach, a nie wynik, jest sprawą najważniejszą, nie zmienia to jednak faktu, że w ubiegłych latach w niektórych dyscyplinach i grupach wiekowych ze względu na brak konkurencji złoty medal gwarantował sam start. W tym roku wprowadzono dodatkowy zapis do regulaminu igrzysk, który mówi, że warunkiem koniecznym rozegrania konkurencji indywidualnej jest zgłoszenie się i zatwierdzenie udziału w niej co najmniej pięciu zawodników. Kanadyjską Polonię reprezentować będą: Jerzy Dąbrowa, Jacek Maludziński, Joseph Lewandowski, Grażyna Dąbrowa, Bartłomiej Dąbrowa, Agnieszka Dąbrowa, Richard Piątek, Robert Burek, Adam Burek, Adam Kurzawa, Paulina Sobieski i sprawozdawca sportowy Krzysztof Miklas.

Trzymamy kciuki za porządne zimowe warunki i powodzenie naszych sportowców!

Kaja Cyganik