Pozytywne dane o wzroście gospodarczym umacniają dolara

Rynek Top News marz 1, 2016 at 4:00 pm

zz dolar1 W ostatnim czasie waluta kanadyjska dość mocno umacniała się, głównie dzięki wzrostom cen na rynku ropy. Dziś do umocnienia się dolara kanadyjskiego przyczyniły się pozytywne dane dotyczące wzrostu gospodarczego za ostatni kwartał 2015 roku.

Gospodarka Kanady urosła o 0,2% w stosunku do trzeciego kwartału. Kanada, podobnie jak USA podaje dane w formie zannualizowanej stopy wzrostu, dlatego opublikowana wartość wzrostu za IV kwartał to 0,8%. Wzrost ten był dużo lepszy od prognoz, gdyż zakładano, że zannualizowana stopa wzrostu PKB wyniesie 0,1% (co oznacza kwartalny wzrost o 0,025%).

Zannualizowana stopa wzrostu PKB

Zannualizowana stopa wzrostu PKB

Dokonano również pozytywnej rewizji danych za III kwartał. Pierwotnie szacowano, że wzrost w tym kwartale wyniósł 2,3% (zannualizowana stopa wzrostu), teraz podano, że wartość ta wyniosła 2,4% (co oznacza wzrost w III kwartale o 0,6%).

Po publikacji tych danych nastąpił wzrost zmienności na rynku walutowym. Dolar kanadyjski zaczął się silnie umacniać i w ciągu kilku minut kurs USD-CAD obsunął się o ponad 50 pipsów w dół, ale jak na razie nie zdołał wyjść z konsolidacji trwającej od ubiegłego piątku.

zz dolar2