Pół tysiąca stacji Esso zmienia właściciela

Nowości Top News marz 10, 2016 at 12:34 pm

zz essoFirma Imperial Oil, drugi największy operator stacji paliw w Kanadzie, podpisała umowy z pięcioma dystrybutorami na sprzedaż 497 stacji Esso, wszystkich działających pod tą marką, które pozostawały jej własnością. Wartość transakcji wyniesie 2,8 mld dol. – według CBC.

Spośród blisko 500 stacji Esso należących do Imperial Oil, ponad połowę kupi firma Alimentation Couche-Tard, która jest także właścicielem spółki Statoil Fuel & Retail, która zarządza siecią stacji paliw Statoil w Europie, w tym w Polsce. Kanadyjczycy z Alimentation Couche-Tard kupią od Imperial Oil 279 stacji w prowincjach Ontario (229 placówek, z czego większość w regionie Toronto) oraz Quebec (50 placówek) za ok. 1,6 mld dolarów.

Oprócz tego 140 stacji w prowincjach Alberta i Kolumbia Brytyjska przejmie spółka 7-Eleven Canada, 36 stacji na terenie Quebecu zakupi Harnois Groupe Pétrolier, 17 stacji w prowincjach Saskatchewan i Manitoba kupi spółka Parkland Fuel Corp, a kolejne 17 w Nowej Szkocji i Nowofunlandii trafi do sieci firmy Wilson Fuel.

- Wierzymy, że to najlepszy sposób na zapewnienie dalszego wzrostu Imperial Oil na wysoce konkurencyjnym kanadyjskim rynku paliwowym – powiedział Rich Kruger, prezes i dyrektor zarządzający Imperial Oil. – Marka Esso ma wiodącą pozycję i dobre perspektywy wzrostu w Kanadzie dzięki naszej sieci dystrybutorów – zapewnił.

Obecnie na rynku kanadyjskim funkcjonuje ponad 1700 stacji Esso, z których niespełna 500 jest własnością Imperial Oil, a reszta współpracujących z tą firmą dealerów.